USA - informacje

Twórca Facebooka walczy o reformę imigracyjną

15.09.13 18:59 | Wizy do USA
Losy absolwentów kierunków technicznych zainteresowanych pracą w USA to tylko jedna z wielu kwestii, jaka przewija się w debacie nad amerykańską polityką imigracyjną. Ale dzięki założycielowi Facebooka Markowi Zuckerbergowi nie tylko wysuwa się na pierwszy plan, ale może nawet doprowadzić do przyjęcia pełnej reformy systemu imigracyjnego. Zadba o to coraz bardziej aktywny projekt Zuckerberga FWD.us.

Mark Zuckerbeg najbardziej znany jest jako założyciel portalu społecznościowego Facebook. Ale w Stanach Zjednoczonych coraz bardziej popularny jest także jako twórca FWD.us - grupy, której zadaniem jest doprowadzenie do przyjęcia w USA ustawy reformującej amerykański system imigracyjny.

Jaki interes ma Zuckerberg w tym, aby pożądana przez wielu reforma stała się rzeczywistością? Najbardziej oczywistą odpowiedzią są pochodzący z zagranicy specjaliści kierunków technicznych. Ich niedobór w Stanach Zjednoczonych mocno odbija się na wielu amerykańskich firmach. Obecne przepisy imigracyjne z kolei bardzo utrudniają zastępowanie ich przez obcokrajowców. Nawet jeśli znajdzie się dla nich wiza, cała procedura potrwa długie miesiące. Zuckerberg przekonuje, że więcej wykształconych pracowników z zagranicy to lepsze wyniki amerykańskiej gospodarki. Pomagają mu w tym inni znani potentaci sektora technicznego, popierający jego inicjatywę. Poprzez FWD.us promuje on jednak ustawę imigracyjną jako całość, ze wszystkimi jej założeniami.

Doskonałym dowodem tego ostatniego jest opłacona przed FWD.us reklama "Serve". Krótki filmik przedstawia historię chłopaka, który nie może spełnić swojego marzenia o służbie w amerykańskiej armii. Jest nielegalnym imigrantem, który do USA trafił jako dziecko wraz ze swoimi rodzicami. Nie zna innego domu niż USA. Nie może jednak naprawdę poczuć się ich częścią. "Serve" wspiera DREAM ACT - część ustawy imigracyjnej, która zakłada stworzenie drogi do obywatelstwa dla nielegalnych imigrantów przywiezionych do USA za młodu.

Nie ulega wątpliwości, że ustawa imigracyjna może pomóc amerykańskim firmom uzyskać łatwiejszy dostęp do wykształconych specjalistów z zagranicy. Kompleksowe wysiłki FWD.us udowadniają jednak, że sektor techniczny może "popchnąć" ustawę imigracyjną we właściwym kierunku dla wszystkich zainteresowanych.

comments powered by Disqus