USA - informacje

Turystyka kosmiczna rozkwitnie w Nowym Meksyku?

01.02.13 20:09 | Turystyka w USA | Nowy Meksyk
W amerykańskim Kongresie ważą się losy ustawy, która może przyczynić się do rozwoju turystyki kosmicznej w stanie Nowy Meksyk. Wygląda na to, że już wkrótce stanie się ona rzeczywistością.

Senat jednogłośnie zaaprobował w środę ustawę, której zadaniem jest ochrona producentów statków kosmicznych i producentów części do nich przed potencjalnymi pozwami ze strony klientów. Ustawa została oryginalnie zaproponowana już 2 lata temu, ale początkowo nie uzyskała wystarczającego poparcia. Jej "nowe życie" to zasługa negocjacji między środowiskiem prawników a firmą Virgin Galactic.

Virgin Galactic to własność brytyjskiego miliardera Richarda Bransona. Firma oferuje loty turystyczne w kosmos w cenie 200 tys. dolarów za 1 bilet. Za bazę służy port kosmiczny Spaceport America - pierwszy w historii port zaprojektowany specjalnie do komercyjnych lotów w kosmos - w Nowym Meksyku właśnie, nieopodal miasteczka Truth & Consequences.
 
Przyjęte w 2010 roku stanowe prawo Nowego Meksyku chroni Virgin Galactic przed większością możliwych pozwów ze strony klientów. Nowa ustawa rozszerzy takie uprawnienia na producentów statków. Bedą oni odpowiadać za szkody i straty tylko wtedy, gdy świadomie dopuszczą do lotu uszkodzony statek lub dopuszczą się innego jednoznacznego przewinienia. Produceni, podobnie jak Virgin Galactic, będą musieli także zaopatrzyć w polisy ubezpieczeniowe o wartości 1 miliona dolarów.
 
Według zwolenników, ustawa pomoże przyciągnąć do Spaceport America, który kosztował amerykańskich podatników ponad 200 mln dolarów, szereg firm zaangażowanych w komercyjne loty w kosmos. By wejść w życie, musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów.
comments powered by Disqus