USA - informacje

Turystyka kosmiczna coraz bliżej Nowego Meksyku

12.03.13 11:53 | Turystyka w USA | Nowy Meksyk
Stanowy parlament Nowego Meksyku ostatecznie zatwierdził w poniedziałek projekt ustawy, która może spełnić kluczową rolę w rozwoju na terenie stanu turystyki kosmicznej. W najbliższym czasie podpis na ustawie powinna złożyć gubernator Nowego Meksyku Susana Martínez, od początku popierająca projekt.

Celem ustawy jest ograniczenie odpowiedzialności, jaka będzie spoczywać na producentach części do promów kosmicznych oraz ich dostawcach tylko do przypadków, gdy ewidentnie doszło z ich strony do zaniedbań. 

Najbardziej zainteresowanym ustawą podmiotem prywatnym jest Virgin Galactic, należące do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona przedsiębiorstwo, które planuje zaangażować się w komercyjne loty w kosmos, a jako swoją bazę wybrało niemal ukończony port kosmiczny Spaceport America w południowej części Nowego Meksyku. Port ten jest pierwszym na świecie zbudowanym właśnie z myślą o turystyce kosmicznej (nie innego rodzaju portem później przystosowanym do takiej działalności).
 
Negocjacje w sprawie dzierżawy Spaceport America przez Virgin Galactic rozpoczęły się już kilka lat temu. Kilkukrotnie przerwane, teraz, po przyjęciu ustawy, będą mogły być ponownie wznowione i sfinalizowane.
 
Virign Galactic już od 2010 roku chronione jest ustawą, która broni je przed większością ewentualnych pozwów i skarg przyszłych pasażerów lotów kosmicznych. Ustawa tegoroczna ma za zadanie przede wszystkim rozszerzyć ochronę na dostawców i inne zaangażowane firmy. Warto podkreślić, że odnosi się ona tylko do tych klientów, którzy polecieli z Virgin Galactic w kosmos - nie ma zastosowania do osób/rzeczy na ziemi.
 
Spaceport America to pierwszy komercyjny port kosmiczny. Jego budowa rozpoczęła się w roku 2006, a wstępnie zakończona została w październiku 2011. Jego budowa kosztowała podatników stanu Nowy Meksyk ponad 200 milionów dolarów.
 
Ustawy mające za zadanie zwiększyć atrakcyjność stanu dla operatorów komercyjnych lotów kosmicznych przyjęte zostały także w takich stanach jak Floryda, Teksas i Kolorado.
 
comments powered by Disqus