USA - informacje

Trwa spór o nazwę słynnego zespołu

07.02.13 13:50 | USA na co dzień
Dziś w National Museum of the American Indian w Waszyngtonie odbędzie się debata na temat rasizmu w amerykańskim sporcie (Racist Stereotypes and Cultural Appropriation in American Sports). Z racji miejsca, głównym tematem będą problemy Indian. Przede wszystkim te związane z kontrowersyjną nazwą zespołu futbolowego Washington Redskins.

Washington Redskins to zespół futbolu amerykańskiego występujący w prestiżowej lidze NFL. Należący do najbardziej znanych teamów w całych Stanach wzbudza duże kontrowersje swoją nazwą, którą można przetłumaczyć jako "Czerwonoskórzy z Waszyngtonu". Według dyrektora muzeum, Indianina z plemienia Paunisów Kevina Govera, "czerwonoskórzy" to jedna z najgorszych obelg wobec Indianina. 

- To odpowiednik słowa "czarnuch" (ang. nigger, wulgarne określenie osoby czarnoskórej - przyp.red). Właśnie tak przezywali mnie w przeszłości ludzie, gdy chcieli zranić moje uczucia - powiedział.
 
O nazwę "Czerwonoskórych z Waszyngtonu" stoczono już 17-letnią batalię z finałem w roku 2009, gdy Sąd Najwyższy odmówił wysłuchania apelacji zaangażowanych w sprawę Indian z powodu ich podeszłego wieku. Dziś kolejną próbę sądowego rozstrzygnięcia sporu podejmuję młodsi Indianie. Najbliższa konfrontacja odbędzie się w marcu w Biurze Patentów i Znaków Towarowych USA.
 
Były senator z Kolorado Ben Nighthorse, który pojawi się na dzisiejszej debacie, starał się 20 lat temu o przyjęcie ustawy, która zablokowałaby każdą nazwę obiektu czy drużyny, która stanowi obrazę dla jakiejkolwiek grupy etnicznej/religijnej.
 
- Wydaje mi się, że to po prostu sprawa elementarnej sprawiedliwości wobec mniejszości. Właściwie każda grupa etniczna i religijna zmaga się z obraźliwymi przydomkami i stereotypami. Większość z takich przydomków odeszło do lamusa dzięki skutecznym kampanion i regulacjom... ale niestety Indianie nie zaznali jeszcze w tej sprawie spokoju.
comments powered by Disqus