USA - informacje

Tego lata pierwszy dzień "najnudniejszych" miejscowości

22.02.13 12:41 | Turystyka w USA | Oregon
W ubiegłym roku osady o wdzięcznych nazwach Dull (pol. pochmurny, nudny) w Szkocji oraz Boring (pol. nudny, nieciekawy) w stanie Oregon zawarły umowę o współpracy na poziomie kulturowym i komercyjnym. W tym roku ustawodawcy z Oregonu postanowili pójść krok dalej i ustanowić dzień 9 sierpnia "Boring and Dull Day". Sprzeciw europejskiego partnera wywołuje jedynie fakt... postawienia nazwy amerykańskiej miejscowości na pierwszym miejscu. Obserwatorzy zastanawiają się też, czym, oprócz nazwy, "Boring and Dull Day" będzie interesować zarówno miejscowych, jak i odwiedzających.

Całe przedsięwzięcie ma oczywiście na celu przyciągnąć do obu miejscowości więcej turystów. Tego lata minie rok od ustanowienia partnerstwa między Boring i Dull i właśnie z tej okazji wybór padł na 9 sierpnia.

Autorem pomysłu ustanowienia dnia miejscowości Boring i Dull jest Republikanin Bill Kennener, który w swojej 10-minutowej mowie na ten temat nie wytłumaczył jednak, w jaki sposób to "święto" powinno się obchodzić. Jego republikański kolega Kevin Cameron zdążył nawet zażartować, iż podczas przemowy zauważył jak stażysta zapada powoli w głęboki sen, wywołując śmiech w stanowej Izbie Reprezentantów.

- O ile cały ten pomysł może niektórym wydawać się niezbyt poważny, bez wątpienia wywoła on dodatkowe zainteresowanie i przyciągnie turystów do "nudnej" części Oregonu - mówił Kennener.

Boring w stanie Oregon oraz szkockie Dull stały się szerzej znane dzięki regularnym zajmowaniu wysokich pozycji na listach miejscowości o najdziwniejszych nazwach. Stephen Bater, nieoficjalny burmistrz Boring, opowiedział, iż sam pomysł partnerstwa między Boring i Dull pochodzi od szkockiej rowerzystki, która odwiedziła pewnego razu amerykańską miejscowość. Zaintrygowana swoim odkryciem, opowiedziała o nim w domu. W ten oto sposób w Dull dowiedzieli się o Boring. I szybko się nawzajem polubili.

- Gdy ludzi odwiedzają Boring, szybko przekonują się, że jego mieszkańscy nie są wcale tacy "boring" - dodaje Bater.

Te niewielkie miejscowości, Boring liczy sobie ok. 8 tys. mieszkańców, a Dull ledwie kilkadziesiąt, są dobrym przykładem na to jak powód do złośliwości zamienić w atut. Turystę odwiedzającego Boring szybko przekona o dobrym nastawieniu mieszkańców szereg zabawnych znaków i sloganów, a może nawet zdecyduje się zamieszkać w tym "Najbardziej Ekscytującym Miejscu do Życia", jak czytamy na jednym z nich. 

comments powered by Disqus