USA - informacje

Tatuaże przeszkodą przy aplikacji o wizę?

Tatuaże przeszkodą przy aplikacji o wizę?

28.07.12 16:21 | Wizy do USA
W bieżącym roku pojawia się coraz więcej głosów, jakoby przedstawiciele amerykańskich konsulatów coraz dokładniej zbierali informacje na temat tatuaży osób ubiegających się o wizy. Niektórzy aplikujący posiadający "podejrzane" tatuaże nie otrzymali upragnionej wizy.

Tatuaże u osób aplikujących o wizy czy zielone karty sprawdzane są przede wszystkim w celu poszukiwania powiązań aplikantów z gangami latynoskich Amerykanów. Niektórzy z aplikantów nie otrzymali wizy z powodu tatuaży, mimo tego, że nie posiadali żadnej kryminalnej przeszłości.

Tego rodzaju odmowy wydania wizy oparte są na szczególnie surowej części praw imigracyjnych odnoszącej się do bezpieczeństwa narodowego - osoby u których podejrzewa się związki z organizacjami kryminalnymi nie otrzymają dokumentów pozwalających im przekroczyć amerykańską granicę.

Wiele ze wzorów tatuaży kojarzonych tradycyjnie z gangami stało się powszechnie popularnych. Należy do nich choćby tatuaż "Smile Now Cry Later" (ang. uśmiechnij się teraz, płacz później), łączący zwykle to hasło z dwiema teatralnymi maskami bądź wizerunkami czaszek.

Krytycy praktyki sprawdzania tatuaży uważają, iż łamie ona pierwszą poprawkę do konstytucji mówiącą o wolności słowa i ekspresji. Co najmniej jeden pozew poszkodowanego jest już rozpatrywany.

comments powered by Disqus