USA - informacje

Szczegóły imigracyjnego planu Obamy

06.08.12 07:41 | Wizy do USA
Amerykański urząd imigracyjny (USCIS) ogłosił szczegóły planu administracji prezydenta Baracka Obamy, zgodnie z którym dzieci nielegalnych imigrantów będą mogły liczyć na legalny pobyt w USA.

Jak poinformował USCIS, od 15 sierpnia będą przyjmowowane aplikacje o pozwolenia na pracę tymczasową. Pozwolenia te będą odnawiane co dwa lata. Zmiany obejmą w sumie ok. 1,4 mln młodych nielegalnych imigrantów.

By skorzystać ze zmian w prawie, nielegalny imigrant nie może mieć więcej niż 30 lat, musiał przybyć do USA przed ukończeniem 16. roku życia, mieszkać w USA co najmniej 5 lat oraz uczęszczać do szkoły bądź odbyć służbę w amerykańskich siłach zbrojnych.  

Departament Bezpieczeństwa Krajowego może zdyskwalifikować aplikującego, gdy ten był skazany za przestępstwo bądź poważne wykroczenie lub ma na koncie co najmniej 3 zwyczajne wykroczenia. Drobne występki drogowe nie są wliczane.

Zmiany powyższe są częścia większego planu imigracyjnego określanego mianem DREAM act, popieranego i promowanego przez Baracka Obamę i jego administrację. Zmiany te spotkały się z ostrą krytyką i sprzeciwem rywala Obamy w prezydenckich wyborach Mitta Romneya.

comments powered by Disqus