USA - informacje

Stroma droga przestanie straszyć kierowców w Kalifornii

26.02.13 11:14 | Turystyka w USA | Kalifornia
Wygląda na to, że już wkrótce kierowcy przemierzający wybrzeża kalifornijskiego hrabstwa San Mateo będą uwolnieni od drogi zlokalizowanej na stromym wzniesieniu znanej jako Devil's Slide (ang. diabelska ślizgawka). Niebezpieczna droga stanie się niepotrzebna jeszcze w tym roku, gdy ukończone zostaną dwa tunele drogowe o długości 1 mili każdy.

Devil's Slide znajduje się na południe od San Francisco, pomiędzy miejscowościami Pacifica i Half Moon Bay, w hrabstwie San Mateo. Na przestrzeni lat droga przebiegająca na tym stromym i skłonnym do obsunięć wzniesieniu sprawiała liczne problemy. Osuwające się skały uszkadzały drogę. Do najpoważniejszego incydentu doszło w roku 1995, gdy władze zmuszone były zamknąć drogę na 158 dni, a naprawy kosztowały blisko 3 miliony dolarów. Każde takie zamknięcie wydłużało kierowcom,w tym licznym turystom, drogę do takich miejsc jak Moss Beach, Montara czy El Granara z 7 do ok. 45 mil. Dla tych silnie turystycznych miejscowości był to za każdym razem bardzo duży cios.

Wysiłki zmierzające w kierunku stworzenia alternatywy dla Devil's Slide mają historię sięgającą lat 60-tych. Ostatecznie, po licznych sporach z argumentami ekologicznymi przeciwko budowie drogi prowadzącej przez Park Stanowy McNee Ranch w roli głównej, udało się osiągnąć porozumienie w sprawie budowy dwóch tuneli, nazwanych na cześć zangażowanego w projekt kongresmena Toma Lantosa.

Budowa tuneli pochłonie w sumie ok. 439 milionów dolarów. Nieznacznie dłuższy z nich będzie w momencie otwarcia drugim najdłuższym tunelem drogowym w Kalifornii.

Po otwarciu tunelu, Devil's Slide zostanie najprawdopodobniej przekształcona w drogę rowerową lub promenadę.

comments powered by Disqus