USA - informacje

Stephen D. Mull nowym ambasadorem USA w Polsce

Stephen D. Mull nowym ambasadorem USA w Polsce

09.11.12 08:32 | USA na co dzień
W czasie wczorajszej uroczystości w Belwederze ambasador USA Stephen D. Mull złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego. Stephen Mull jest 27. z rzędu ambasadorem USA akredytowanym w Polsce od roku 1919.

ambasador stephen d. mull

Pierwszym oficjalnym krokiem ambasadora Mulla tuż po ceremonii w Belwederze było uroczyste złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza.  

Zapraszamy do obejrzenia zamieszczonego na YouTube filmu wideo (poniżej), w którym ambasador Mull opowiada o pracy dyplomaty i doświadczeniach z wcześniejszych pobytów w Polsce w latach 80. i 90. Film można również pobrać tutaj.

Stephen Mull został zatwierdzony na stanowisku ambasadora Stanów Zjednoczonych w Rzeczypospolitej Polskiej 22 września 2012 roku. W okresie od 21 czerwca 2010 do 5 października 2012 roku pełnił funkcję sekretarza wykonawczego w Departamencie Stanu. Od sierpnia 2008 roku zajmował stanowisko starszego doradcy podsekretarza stanu ds. politycznych Williama Burnsa; w ramach piastowanego stanowiska koordynował działania dyplomatyczne Stanów Zjednoczonych wobec Iranu, zarządzał działaniami kryzysowymi prowadzonymi przez Departament Stanu w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku oraz prowadził negocjacje dotyczące różnych kwestii obrony narodowej USA, m.in. uczestniczył w rozmowach nt. umowy umożliwiającej przeloty amerykańskich wojskowych samolotów dostawczych do Afganistanu przez rosyjską przestrzeń powietrzną. Na początku kadencji prezydenta Obamy kierował pracami Biura Podsekretarza ds. Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Kontroli Zbrojeń do czasu objęcia stanowiska przez mianowanego na stałe podsekretarza.

Od stycznia 2007 do sierpnia 2008 roku pełnił obowiązki asystenta sekretarza stanu ds. polityczno-wojskowych. W latach 2003-2006 był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Republice Litewskiej, a w latach 2000-2003 zastępcą szefa misji w ambasadzie amerykańskiej w Dżakarcie w Indonezji.

W ambasadzie USA w Warszawie pełnił wcześniej służbę dyplomatyczną w połowie lat osiemdziesiątych a następnie w połowie lat dziewięćdziesiątych. Pracował też na placówkach w RPA i na Bahamach. W Waszyngtonie zajmował wcześniej stanowisko zastępcy sekretarza wykonawczego Departamentu Stanu, dyrektora Biura ds. Europy Południowej oraz zastępcy dyrektora Centrum Operacyjnego.

Ambasador Mull otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi został dwukrotnie uhonorowany Presidential Meritorious Service Award.  Otrzymał też Baker-Wilkins Award dla wybitnego zastępcy szefa misji, nagrodę Dyrektora Generalnego, dwukrotnie Superior Honor Award oraz Distinguished Honor Award, został też kilkanaście razy wyróżniony Senior Foreign Service Performance Award. Do służby dyplomatycznej wstąpił w marcu 1982 roku, obecnie jest w randze ministra służby dyplomatycznej.

Ambasador Mull i jego żona Cheryl M. Stephan są rodzicami 17-letniego Ryana.

Nowy ambasador USA w Polsce przedstawia się Polakom

comments powered by Disqus