USA - informacje

Statua Wolności nie dla turystów aż do przyszłego roku?

02.12.12 18:07 | Turystyka w USA | Nowy Jork
Statua Wolności przetrwała niedawny Huragan Sandy bez szwanku. Poważne zniszczenia jakich doświadczyła nowojorska Wyspa Wolności, na której znajduje się rzeźba spowodowały jednak, iż National Park Service (NPS) nie jest w stanie określić, kiedy atrakcja zostanie otwarta dla turystów ponownie.

Piątkowa wizyta na Wyspie Wolności w Nowym Jorku ukazała oczom obserwatorów zerwane poręcze, wyrwane płytki chodnikowe, mnóstwo zniszczonego sprzętu i uszkodzone w rezultacie podtopień budynki. Sztorm uszkodził system ogrzewania, doprowadzania wody oraz elektryczności.

- Cała nasza infrastruktura, zarówno na Wyspie Wolności jak i na Wyspie Ellis była pod wodą - powiedział jeden z nadzorców Statuy Wolności David Luchsinger.

Według Luchsingera ok. 75% 12 akrów powierzchnii Wyspy Wolności było podtopione. Woda sięgała 8 stóp (ok. 2,43 m). Na Wyspie Ellis sąsiadującej z Wyspą Wolności kilka dni po huraganie dokonano kontrolowanej ekspolozji środków wybuchowych. Jak poinformował Mike Litterst z NPS były one tam przechowywane do trenowania psów tropiących. Środki wybuchowe na Ellis zostały zagrożone przez trudną do opanowania wodę i musiały być zniszczone.

Huragan, który nawiedził Statuę 29 października przybył ledwie jeden dzień po 126. urodzinach rzeźby, w które oficjalnie ponownie odsłonięto koronę Statuy - wyposażoną w ciągu ostatnich miesięcy kosztem 30 mln dolarów w nowe alarmy przeciwpożarowe, spryskiwacze i drogi ewakuacyjne. Reszta Statuy otwarta została wcześniej w roku bieżącym. W sumie w 2012 Statutę odwiedziło 3,7 mln ludzi, co dało jej miejsce w drugiej dziesiątce najpopularniejszych parków narodowych w Stanach

Nie ma jak dotychczas dokładnych szacunków, kiedy park otwarty będzie ponownie. Na razie realizowany będzie plan odbudowy i restrukturyzacji infrastruktury na obu wyspach. Najprawdopodobniej Statua nie będzie otwarta w tym roku. Więcej aktualnych informacji o Statule Wolności na oficjalnej stronie www.nps.gov/stli/index.htm.

comments powered by Disqus