USA - informacje

Sierpień pod znakiem reformy imigracyjnej?

15.01.13 11:20 | Wizy do USA
Trwają spekulacje, kiedy prezydent Barack Obama zdecyduje się na przedstawienie kompleksowej ustawy reformującej amerykański system imigracyjny. W czasie ubiegłorocznej kampanii wyborczej prezydent zapewnił, że taka ustawa jest jego priorytetem na rok bieżący. Najnowsze wieści wskazują, że sierpień jest prawdopodobnym terminem "wypłynięcia" spodziewanej ustawy.

Zgodnie z wyborczymi obietnicami, kompleksowa, obejmująca wszystkie obszary amerykańskiego systemu imigracyjnego, ustawa jest jednym z priorytetów Obamy na drugą kadencję. Ustawy takiej możemy spodziewać się jeszcze w tym roku. Jednym z jej wiodących autorów jest senator Charles E. Schumer.

W Stanach Zjednoczonych przebywa ok. 11 milionów nielegalnych imigrantów. Część z nich, głównie ludzi młodych, objęła zaproponowana w czerwcu ubiegłego roku  "Deferred Action", która pozwoliła im ubiegać się o 2-letnie zawieszenie deportacji i możliwość legalnej pracy na terenie USA przez ten czas. "Deferred Action" nie daje jednak nadziei na stały pobyt - zieloną kartę lub obywatelstwo. Nowa ustawa ma stworzyć drogę do zielonej lub obywatelstwa dla jak największej ilośći nielegalnych imigrantów - tak przynajmniej uważają liczne pro-imigranckie organizacje.

Dla prezydenta najistotniejsza wydaje się sytuacja młodych nielegalnych imigrantów, którzy często trafiali do USA jako dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Ważną częścią reformy imigracyjnej powinno być ułatwienie pracy w Stanach ludziom wykształconych - zarówno tym już przebywającym w USA, jak i tym, którzy dopiero zaczynają starania o wizę.

Według New York Times Obama może ogłosić projekt zmian już za kilka tygodni, a samo głosowanie może odbyć się w sierpniu. Kluczową rolę w powodzeniu projektu będzie miałą postawa Republikanów, posiadających większość w Izbie Repezentantów. Wydaje się, że po wyborach, w których ich twarda postawa wobec imigranckich żądań nie przysporzyła im popularności wśród m.in. Latynosów, będą oni bardziej skłonni do poparcia imigracyjnej ustawy.

comments powered by Disqus