USA - informacje

Senatorowie chcą podwojenia liczby wiz pracowniczych

31.01.13 20:39 | Wizy do USA
W swoim wtorkowym wystąpieniu prezydent Barack Obama zapowiedział reformę systemu imigracyjnego jeszcze w tym roku. Wczoraj z kolei grupa republikańskich i demokratycznych senatorów przedstawiła swoje własne propozycje w Kongresie. Tym razem skupiają się one przede wszystkim na zagranicznych pracownikach zainteresowanych zatrudnieniem w USA.

Poprzednie propozycje ustaw proponowane przez senatorów koncentrowały się przede wszystkim na kwestii nielegalnych imigrantów i sugerowały różne rozwiązania mające stanowić dla nich drogę do obywatelstwa. Ostatnia jednak, autorstwa Demokratów Christophera Coons'a i Amy Klobuchar oraz Republikanów Marco Rubio i Orrina Hatcha, podejmuje temat zagranicznych pracowników i ich znaczenia dla amerykańskiej gospodarki. 

Ustawa nosi nazwę "Immigration Innovation Act 2013"  i proponuje blisko dwukrotne powiększenie bazowej liczby wiz pracowniczych H-1B, a także możliwość dodatkowego powiększenia ich puli w zależności od potrzeb ekonomicznych. Z kolei zagraniczni studenci amerykańskich uczelni w ogóle nie będą musieli zaprzątać sobie głowy limitami. 

- Stany Zjednoczone muszą ponownie stać się krajem innowacynym, przedstawiającym rewolucyjne rozwiązania, eksportującym je zagranicę. Aby to zrobić, potrzebujemy zdolnych z całego świata. Właśnie tego dotyczy ta ustawa - powiedziała Klobuchar.

Propozycja ustawy wspierana jest przez największe amerykańskie firmy, z Google i Microsoft na czele. Amerykańskie firmy, zwłaszcza reprezentujące sektor techniczny i technologiczny, narzekają na ograniczoną podaż wykwalifikowanych pracowników na rynku krajowym oraz na trudnosci, jakie w pozyskiwaniu takich pracowników z zagranicy stwarza obecny system imigracyjny.

- W czasach takich jak obecne, gdy amerykańska gospodarka potrzebuje bodźców do dalszego rozwoju, nasza polityka imigracyjna blokuje innowacyjność - przyznaje Laszlo Bock z Google.

- Dziś sytuacja wygląda tak, że do USA przybywają liczni utalentowani studenci, którzy w naszych szkołach szlifują swe umiejętności, by następnie opuścić nasz kraj i wykorzystywać swoją wiedzę i umiejętności zagranicą. Musimy to zmienić - zapowiada z kolei Rubio.

Wiza H-1B to tymczasowa wiza pracownicza, przyznawana na 3 lata (z możliwością przedłużenia o kolejne 3). Obecnie USA udostępnia 65 tys. takich wiz rocznie. To znacznie mniej niż liczba osób, które są nimi zainteresowane. 

comments powered by Disqus