USA - informacje

Senat zatwierdził porozumienie w sprawie fiskalnego klifu

01.01.13 16:35 | USA na co dzień
Senat USA zatwierdził dwie godziny po północy porozumienie w sprawie fiskalnego klifu, które na dwa miesiące odroczy większość budżetowych cięć i utrzyma podatkowe ulgi dla klasy średniej. Podatki wzrosną za to dla najbogatszych.

Porozumienie między Republikanami i Demokratami Senat zatwierdził stosunkiem głosów 89 do 8 dwie godziny po północy. By weszło w życie, musi je jeszcze zatwierdzić Izba Reprezentantów i prezydent. Ten ostatni wymóg jest tylko formalnością.

- Ani Demokraci, ani Republikanie nie osiągneli wszystkiego, na czym im zależało, niemniej jednak porozumienie to jest dobre dla Stanów Zjednoczonych i powinno zostać jak najszybciej zatwierdzone przez Izbę Reprezentantów. Przed nami jeszcze więcej pracy, by efektywnie ograniczyć deficyt. Dzisiejsze porozumienie to także krok w tym celu. Pieniądze zaoszczędzone dzięki ograniczeniu już teraz niektórych wydatków oraz większe podatki dla zamożniejszych są tego najlepszym dowodem - powiedział prezydent Barack Obama, popierając najnowsze ustalenia.

W ramach porozumienia przez kolejne 2 miesiące ważne będą ulgi podatkowe dla osób zarabiających mniej niż 400 tys. dolarów rocznie lub par zarabiających mniej niż 450 tys. Przez ten czas nadal będą trwać negocjacje, które zaowocują bardzie szczegółowymi i trwałymi decyzjami w kwestii podatków i rządowych wydatków.

Klif fiskalny to automatyczne podniesienie podatków i cięcia wydatków zaplanowane na koniec roku 2012. Automatyczna podwyżka podatków to głównie wynik wygaśnięcia z końcem 2012 roku różnego rodzaju ulg wprowadzonych, by przyśpieszyć rozwój amerykańskiej gospodarki w czasach niedawnego ekonomicznego kryzysu. Ruchy te spowodują zmniejszenie deficytu, równocześnie jednak mogą ponownie pogrążyć amerykańską gospodarkę w recesji.

comments powered by Disqus