USA - informacje

Jeszcze dziś głosowanie na które wszyscy czekają

27.06.13 20:29 | USA na co dzień
Stosunkiem głosów 68-32 Senat zdecydował dziś o zakończeniu debaty nad projektem kompleksowej reformy imigracyjnej. Kolejne dzisiejsze głosowanie Senatu będzie więc tym ostatecznym. Jeśli wszystko pójdzie z planem zwolenników ustawy, trafi ona do Izby Reprezentantów.
Po kilku tygodniach debaty Senat zdecydował się w końcu podjąć ostateczną decyzję w sprawie projektu reformy imigracynej. 100-osobowa izba zagłosowała za zakończeniem dyskusji i przejściem do głosowania właściwego stosunkiem 68-32. Ustawę poparli wszyscy Demokraci i 14 Republikanów.
 
Autorzy tego międzypartyjnego projektu ustawy liczyli na przekroczenie bariery 70 głosów, by wywrzeć presję na licznych sprzeciwiających się reformie Republikanach z Izby Reprezentantów. Gdy Senat wreszcie przyjmie ustawę, trafi ona właśnie do Izby Reprezentantów, która jako ostatnia zadecyduje o jej zaakceptowaniu i przesłaniu do podpisu prezydentowi USA Barackowi Obamie.
 
Mimo nie osiągnięcia bariery 70 głosów, twórcy reformy wyrażają zadowolenie z dzisiejszego wyniku. Jak powiedział jeden z nich, demokratyczny senator z Nowego Jorku Charles Schumer:
 
- Chcieliśmy, aby znacząca grupa Republikanów poparła nasz projekt i w ten sposób wywarła presję na  swoich partyjnych kolegach z Izby Reprezentantów. Czujemy, że to nam się udało.
 
Ustawa imigracyjna jest ważna zarówno dla mieszkanców USA, jak i obcokrajowców zainteresowanych życiem i pracą w USA. Może ona utworzyć drogą do otrzymania obywatelstwa dla ok. 8 z 11 milionów nielegalnych imigrantów w Stanach, zwiększyć liczbę wiz pracowniczych dla obcokrajowców i ułatwić procedury ich otrzymywania, a także znacznie (o ok. 45-50 miliardów dolarów) powiększyć wydatki na bezpieczeństwo granic. Kliknij poniższy link, by dowiedzieć się więcej.
 
 
Jeszcze dziś ostateczne głosowanie w Senacie, o którego wynikach poinformujemy bezzwłocznie.
comments powered by Disqus