USA - informacje

Sąd Najwyższy poparł ustawę o ochronie zdrowia Baracka Obamy

Sąd Najwyższy poparł ustawę o ochronie zdrowia Baracka Obamy

28.06.12 18:50
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych podjął dziś decyzję, iż kontrowersyjna ustawa Affordable Health Care for America Act, popularnie określana mianem "Obamacare", jest zgodna z konstytucją. Oznacza to polityczne zwycięstwo obecnego prezydenta Baracka Obamy, które może mieć duże znaczenie także w kontekście tegorocznych wyborów prezydenckich, w których Obama stara się o ponowną elekcję.

Affordable Healt Care for America Act został poparty przez Sąd Najwyższy różnicą zaledwie jednego głosu - pięć do czterech.

Prezydent Obama podpisał kontrowersyjną ustawę 23 marca 2010 roku. Określany mianem "Obamacare" dokument podzielił Amerykę. Najbardziej dzielący element ustawy wprowadza obowiązek wykupienia minimalnego ubezpieczenia zdrowotnego w razie nie posiadania innego ubezpieczenia, związanego np. z miejscem zatrudnienia.

Wiadomość ta ma duże znacznie także z punktu widzenia wyścigu wyborczego Obamy po drugą kadencję prezydencką. Rywal Baracka Obamy w tegorocznych wyborach Mitt Romney stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, iż jeśli ustawa zostanie uznana za niekonstytucyjną oznaczać to będzie, że trzy i pół roku prezydenckiej kadencji Obamy zostało zmarnowane na coś, co w ogóle nie pomogło Amerykanom. Natychmiast po ogłoszeniu decyzji Sądu pojawiły się głosy, iż fundusz wspierający finanansowo kampanię Romneya stracił ok. 300 tys. dolarów.

comments powered by Disqus