USA - informacje

Romney wygrywa w ekonomii i wśród białych

25.10.12 12:29 | USA na co dzień
Mimo że prezydent Barack Obama zdecydowanie wygrał niedawną ostatnią debatę prezydencką, co potwierdzają wszystkie dotyczące jej sondaże, jego zwycięstwo nie jest jeszcze przesądzone. Jego rywal Mitt Romney cieszy się większym zaufaniem w dziedzinie ekonomii, która podczas tegorocznych wyborów jest szczególnie istotnym czynnikiem.

Ostatnia debata to pewne zwycięstwo Obamy. Poświęona ona była jednak w głównej mierze polityce zagranicznej - kwestii, która od dawna i tak przemawiała na korzyść Baracka Obamy. Inaczej sprawa ma się z ważniejszą dla przeciętnego Amerykanina ekonomią.

Sondaż przeprowadzony w dniach 20-23 października przez Langer Research Associates dla ABC News i Washington Post potwierdza zdanie tych ekspertów, którzy w ekonomii widzą szansę Mitta Romneya. Jako tego, który poradzi sobie z nią lepiej wskazuje go 50% ankietowanych wobec 44% popierających Obamę.

Ten sam sondaż wskazuje, że 49% tych, którzy najprawdopodbniej wezmą udział w wyborach zagłosuje na Romneya, 48% na Obamę. Romney cieszy się szczególnym poparciem wśród białych mężczyzn, wśród których republikanin ma prawie 2-krotną przewagę: 65-32%. 4 lata temu John McCain, który jednak z Obamą przegrał także posiadał nad nim dużą przewagę wśród białych mężczyzn: 57-41%.

Romney wygrywa także wśród białych kobiet, stosunkiem 53-44%, co daje mu w sumie 59-procentowe poparcie wśród białych. Warto także zwrócić uwagę na duże różnice w preferencjach ze względu na płeć - Romney wygrywa z Obamą 57-40% wśród mężczyzn ogółem, ale Obama prowadzi wśród kobiet ogółem niemal w identycznych proporcjach - 56-41%.

Obama cieszy się potężnym i niemal jednomyślnym poparciem czarnych - 95%. Na Obamę zadeklarowało głosować ogółem 79% ankietowanych, którzy nie byli biali. Obamę wspiera m.in. 75% ludności pochodzenia hiszpańskiego, stanowiących ok. 8% wszystkich wyborców. Według Obamy ich poparcie może być kluczowe dla wygranej w niektórych stanach, m.in. Florydzie. Ankietowani o innym niż biały kolorze skóry stanowili 24% osób, które najprawdopodpbniej wezmą udział w wyborach.

comments powered by Disqus