USA - informacje

Romney ostro o decyzji Obamy w sprawie nielegalnych imigrantów

Romney ostro o decyzji Obamy w sprawie nielegalnych imigrantów

19.06.12 09:14 | Wizy do USA
W niedzielnym programie CBS "Face the Nation" kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Mitt Romney skrytykował decyzję Baracka Obamy o wstrzymaniu deportacji młodych, nielegalnie przebywających na terenie USA. Zdaniem Romneya posunięcie to ma charakter przede wszystkim polityczny i ma na celu przekonanie do Obamy latynosów w kontekście tegorocznych wyborów.

Obama ogłosił w ubiegłym tygodniu wstrzymanie deportacji osób poniżej 30. roku życia, które przybyły do USA przed ukończeniem 16. roku życia, przebywają w kraju co najmniej 5 lat, ukończyły szkołę średnią albo odbyły służbę wojskową a także nie były karane. Tak pomyślana reguła obejmuje ok. 800 tys. osób.

Według Romneya decyzja Obamy to jedynie niewielkie posunięcie w porównaniu do zapowiadanej wcześniej reformy systemu imigracyjnego, której ostatecznie nie przeprowadził, marnując sprzyjający czas, gdy Demokraci posiadali większość w obu izbach. Jak podkreśla republikański polityk, Obama miał wiele lat na przeprowadzenie takich zmian, ale jakiekolwiek kroki w tym zakresie zdecydował podjąć się na kilka miesięcy przed wyborami.

Romney nie udzielił odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku, gdy zwycięży w wyborach, unieważni decyzję Obamy.

comments powered by Disqus