USA - informacje

Romney opublikował zeznanie podatkowe za 2011

22.09.12 11:34 | USA na co dzień
Mitt Romney, jeden z najbogatszych kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych, opublikował swoje zeznanie podatkowe za rok 2011. Wynika z niego, iż zapłacił ok. 1,9 miliona dolarów z zarobków rzędu 13,7 miliona dolarów. Oznacza to efektywną stawkę podatkową na poziomie 14,1%.

Efektywna stawka podatkowa na poziomie 14,1% jest niższa niż te, według których podatki płaciło większość Amerykanów z klasy średniej. Wynika ona jednak głównie z tego, iż znaczna część jego dochodów pochodzi z inwestycji, z kolei większości Amerykanów z płac, które podlegają zwykle wyższym stawkom podatkowym.

Romneyowie poinformowali o przychodach rzędu 3,5 miliona dolarów "ze źródeł spoza USA". Pochodzą one z własności w Niemczech, Irlandii, Szwajcarii i Kajmanów.

Wraz z żoną Romney przekazał ok. 4 miliony dolarów na cele charytatywne (ok. 30% dochodu). Nie odpisali jednak całej możliwej sumy od podatku - tylko 2,25 miliona. Według krytyków Romney postąpił tak, by zapłacić większy podatek, a nie 10,5%, tak, by zgadzało się to z jego poprzednimi zapewnieniami o płaceniu 13 procentowych podatków.

Podatki Romneya stały się jednym z tematów przewodnich wyborów w 2012 roku. Romney opublikował w styczniu swoje zeznania podatkowe za rok 2010, ale wciąż nie chce opublikować zeznań z lat poprzednich, w tym z lat, w których pracował w Bain Capital, współfinansowanej przez niego firmie, która rzekomo zajmowała się transferami miejsc pracy z USA do krajów taniej siły roboczej jak Chiny czy Indie.

Demokratom nie wystarczają dotychczasowe kroki Republikanina w zakresie zeznań podatkowych - chcą, by, tak jak jego ojciec George Romney, gdy starał się o prezydenturę, opublikował zeznania za 12 lat.

Kontrkandydat Romneya w wyborach prezydenckich Barack Obama zarobił dla porównania w 2011 roku blisko 800 tys. dolarów co wiązało się z zapłatą ok. 162 tys. dolarów w podatkach - stawka podatkowa na poziomie 20,5%.

comments powered by Disqus