USA - informacje

Romney nie będzie kontynuował "odroczonej decyzji"

Romney nie będzie kontynuował "odroczonej decyzji"

05.10.12 11:15 | Wizy do USA
W niedawnym wywiadzie dla Denver Post republikański kandydat na prezydenta Mitt Romney zapowiedział, iż gdy wygra listopadowe wybory, na pewno nie będzie kontynuował programu "odroczonej decyzji" popieranego przez Baracka Obamę.

Od 15 sierpnia br. realizowany jest program "odroczonej decyzji" (ang. deferred action) wprowadzony przez administrację prezydenta Baracka Obamy. Pozwala on nieudokumentowanym dzieciom nielegalnych imigrantów ubiegać się o 2-letnie zawieszenie deportacji oraz możliwość legalnej pracy na terenie USA.

Romney od początku wypowiadał się o programie negatywnie, ale w niedawanym wywiadzie dla Denver Post po raz pierwszy jasno oświadczył, iż w razie zwycięstwa na pewno nie będzie go kontynuował. Równocześnie nie odbierze jednak przywilejów tym imigrantom, którzy uzyskają je zanim obejmie urząd. 

Romney, podobnie jak większość Republikanów, nie popiera regulacji pozwalającym na pozostanie w Stanach nielegalnym imigrantom. W kwestii imigracji opowiada się przede wszystkim za ułatwianiem pracy w Stanach legalnie przybywającym wykształconym praownikom, w szczególności tym posiadającym wykształcenie techniczne (STEM). "Odroczoną decyzję" nazwał rozwiązaniem połowicznym i tymczasowym, które nie jest poprawną odpowiedzią na problemy z systemem imigracyjnym.

Mimo braku poparcia dla "odroczonej decyzji", Romney przyznał, iż jest gotowy rozmawiać na temat przyznania pewnego rodzaju warunkowego pozwolenia na przebywanie w USA dzieciom nielegalnych imigrantów, które zdecydowały się na służbę w wojsku. Unikający w swoich wypowiedziach kwestii imigracji Romney wciąż jednak nie zdradził szczegółów swoich planów wobec imigrantów.

Więcej o programie "odroczonej decyzji" tutaj.

comments powered by Disqus