USA - informacje

Republikańskie żądania zatrzymają reformę imigracyjną?

09.02.13 08:56 | Wyjazd do USA
W ubiegły wtorek w Las Vegas prezydent Barack Obama przedstawił swój plan reformy imigracyjnej, która zawiera m.in. obywatelstwo dla nielegalnych imigrantów już w Stanach oraz więcej wiz dla pracowników z zagranicy. Swoje propozycje reform przedstawiły także międzypartyjne grupy senatorów. Jest jednak między nimi pewna różnica.

Wtorkowe wystąpienie Obamy w sprawie reformy imigracyjnej

Główną kością niezgody między senatorami a administracją prezydencką jest żądanie przez tych pierwszych zawarcia w potencjalnej ustawie przepisów znacznie wzmacniających ochronę granic oraz gwarancji, że przepływ nowych nielegalnych imigrantów w USA ustanie. Republikańscy senatorzy współpracujący przy propozycjach reform przekonują, że ich bardziej konserwatywni partyjni koledzy nie poprą ustawy, jeśli nie znajdą się w nich takie przepisy.
 
Administracja prezydencka i Demokraci uważają, iż tego typu żądania znacznie wydłużą proces przygotowywania ustawy. Nie wykluczają, że prawne spory całkiem uniemożliwiłyby jej wejście w życie. Zwracają uwagę, że trudno będzie obiektywnie ocenić, czy granica została dodatkowo wzmocniona. Według nich ostatnie zmiany wystarczająco ubezpieczyły je przed naruszeniami.
 
Republikanie byli dotąd bardzo sceptycznie nastawieni do pomysłu przyznania nielegalnym imigrantom w USA obywatelstwa. Na zmianę ich postawy wpłynęła według wielu ubiegłoroczna wyborcza porażka, spowodowana m.in. nikłym poparciem ze strony Latynosów, niejako solidaryzujących się z rodakami, którzy stanowią większośc z ok. 11 mln nielegalnych imigrantów.
 
Barack Obama i Demokraci pozostają jednak optymistami:
 
- To byłoby bardzo niekorzystne dla USA, gdyby Republikanie uparli się na powstrzymywanie ustawy - powiedział lider większości w Senacie, Demokrata z Nevady Harry Reid.
comments powered by Disqus