USA - informacje

Republikański polityk o reformie systemu imigracyjnego

Republikański polityk o reformie systemu imigracyjnego

21.01.13 14:43 | Wizy do USA
Senator Marco Rubio, jeden z najbardziej zaangażowanych w prace nad nową ustawą imigracyjną polityków Partii Republikańskiej, podzielił się w niedawnym wywiadzie swoimi spostrzeżeniami na temat systemu imigracyjnego i sposobów na jego modernizację.

Dotychczas Rubio, należący do tej części Partii Republikańskiej, która jest skłonna iść na kompromis i poprzeć ustawę reformującą system imigracyjny, stanowczo sprzeciwiał się przyznaniu obywatelstwa wszystkim lub prawie wszystkim z 11 milionów nielegalnych imigrantów w USA. Teraz jego stanowisko wydaje się bardziej ugodowe. W wywiadzie dla Wall Street Journal mówi o przyznaniu obywatelstwa większości imigrantów.

- Będą musieli się ujawnić, wyjść z inicjatywą, zapłacić wszystkie podatki, może nawet pracować społecznie. Będą musieli udowodnić, że są w Stanach od dawna, że porozumiewają się po angielsku i zasymilowali się ze społecznością, w której żyją.

Rubio przyznał także, że jest gorącym zwolennikiem E-Verify - systemu, który pozwala pracodawcom sprawdzać status prawny swoich pracowników i kandydatów do zatrudnienia. Opowiada się także za zwiększeniem limitów wiz dla wykształconych zagranicznych pracowników, zwłaszcza reprezentujących zawody techniczne (STEM).

Prezydent Barack Obama po raz kolejny potwierdził niedawno, że reforma wadliwego systemu imigracyjnego jest dla niego priorytetem drugiej kadencji. Obama opowiada się za przyznaniem obywatelstwa nielegalnym imigrantom a równocześnie za wzmocnieniem granic i wyższymi karami dla zatrudniających nielegalnych imigrantów. Obama jest gotowy współpracować w kwestii reformy z niechętnymi w większości Republikanami. Swój projekt przedstawić powinien jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku.

comments powered by Disqus