USA - informacje

Republikanie popierają przepisy imigracyjne rodem z Arizony

24.08.12 09:04 | Wizy do USA
Partia Republikańska wspiera przepisy imigracyjne wzorowane na kontrowersyjnych ustawach rodem z Arizony, a także reformę określaną jako "Guest Worker Plan" jako podstawowe filary jej imigracyjnej polityki.

Wprowadzone w pierwszej części bieżącego roku specjalne prawa imigracyjne w Arizonie umożliwiają policji m.in. sprawdzenie statusu imigracyjnego każdej osoby zatrzymanej z jakiegokolwiek powodu. Możliwe jest także zatrzymanie i sprawdzenie statusu imigracyjnego osoby, która "wzbudza podejrzenia", co w praktyce oznacza przede wszystkim zatrzymywanie osób czarnoskórych i Latynosów. Zwolennikiem tych praw jest republikańska gubernator Arizony Jan Brewer (na zdjęciu). Choć część z tych praw zostało w czerwcu wstrzymane decyzją Sądu Najwyższego, to dające prawo do sprawdzania statusu zostały utrzymane w mocy.

Sekretarz stanu Kansas Kris Kobach, który uczestniczył w pracach nad ustawami z Arizony, pomógł także stać się tym regułom częścią polityki imigracyjnej Partii Republikańskiej. Podczas przyszłotygodniowej konwencji w Tampie, Republikanie będą nawoływać rząd federalny do zaprzestania ataków na stany wzorujące się na Arizonie, a raczej wspierania ich.

"Guest Worker Plan" to z kolei program, który zakłada przeznaczenie większej niż dotychczas ilości wiz dla szczególnie utalentowanych i wykształconych imigrantów, których praca miałaby pozytywne skutki dla amerykańskiej ekonomii. Plan ten wspiera republikański kandydat na prezydenta Mitt Romney.

comments powered by Disqus