USA - informacje

Republikanie chcą imigracji ekonomicznej

18.12.13 20:57 | Wizy do USA
Były kandydat na wiceprezydenta z ramienia Partii Republikańskiej Paul Ryan udzielił kolejnej wypowiedzi nt. amerykańskiego systemu imigracyjnego. Znajdujący się obecnie w Kongresie projekt ustawy imigracyjnej prawdopodobnie nie zostanie przyjęty w aktualnej formie. Wg Ryana dużo lepszym rozwiązaniem byłoby "rozbicie" ustawy 7-8 mniejszych.
Prezydent Barack Obama jeszcze podczas kampanii prezydenckiej z 2012 podkreślał, że poradzenie sobie z problemami amerykańskiego systemu imigracyjnego jest jednym z priorytetów jego drugiej kadencji. W ostatnich miesiącach popierał on kompromisowy projekt ustawy zaproponowany przez tzw. Gang of Eight - grupę ośmiu senatorów z Partii Demokratycznej i Republikańskiej. Ustawa ta wprowadzała większą liczbę wiz ekonomicznych (dla zagranicznych pracowników i studentów), ale zakładała też ścieżkę do obywatelstwa dla nielegalnych imigrantów do USA. Z tym ostatnim celem nie zgadza się większość Republikanów, zwłaszcza ich konserwatywna frakcja z Izby Reprezentantów związana z ruchem Tea Party. Ustawa została już przyjęta przez Senat, ale bez większego poparcia ze strony Republikan nie zostanie uchwalona przez Izbę Reprezentantów.
 
Proponowana przez Gang of Eight ścieżka umożliwiająca uzyskanie przez nielegalnych imigrantów obywatelstwa nazywana jest przez licznych Republikanów "nagrodą dla przestępców". Ich zdaniem takie posunięcie zachęci kolejnych do imigrowania do USA bez pozwolenia. Większość Republikanów nie poprze jakiejkolwiek amnestii bez uprzedniego zabezpiecznia granicy z Meksykiem. Wielu nie poprze jej bez wzgledu na wszystko.

"Jeśli ustawa będzie działać, nie obchodzi mnie jak będzie wyglądała"

Odnosząc się do słów Ryana, Obama stwierdził, że nie przeszkadza mu, by ustawa została przekształcona w kilka mniejszych ustaw. Warunek jest jeden - mają one doprowadzić co celu, jakim jest kompleksowa reforma systemu imigracyjnego. Zdecydowana większość nielegalnych imigrantów w Stanach to latynosi. Równocześnie to właśnie latynosom w dużej mierze zawdzięcza Obama zwycięstwo w ubiegłorocznych wyborach. Niemal każdy latynoski wyborca w USA ma rodzinę/znajomych, którzy przebywają w Stanach nielegalnie. To m.in. z myślą o nich głosowali oni na Obamę, a nie na Mitta Romneya, który życie nielegalnych imigrantów planował uczynić szczególnie trudnym (zobacz artykuł na temat self-deportation).

Z punktu widzenia Polaków najciekawszym wątkiem amerykańskiej ustawy imigracyjnej są wizy ekonomiczne oraz zniesienie wymogu wizowego w przypadku krótkich podróży do Polski (Visa Waiver Program). Proponowana przez Gang of Eight ustawa miała na celu powiększenie liczby wielu z dostępnych typów wiz ekonomicznych (więcej w artykule "znamy założenia ustawy imigracyjnej"). Nie poruszała jednak tematu Visa Waiver Program. By Polska mogła stać sie jego członkiem, musiałoby dojść do zmian w kryteriach przyjmowania do programu.

comments powered by Disqus