USA - informacje

Rekordowy miesiąc finansowy dla sztabów wyborczych

Rekordowy miesiąc finansowy dla sztabów wyborczych

19.10.12 07:54
Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Mitt Romney zebrał we wrześniu 170 milionów dolarów na swoją kampanię. Obecny prezydent Barack Obama zdołał pozyskać jeszcze więcej - 181 mln dolarów. Dla obu kandydatów był to pod względem przychodów na kampanię miesiąc rekordowy. Większość z tych pieniędzy wykorzystywanych jest na telewizyjne spoty wyborcze.

Sztab wyborczy Romneya opublikował dane na początku tygodnia. Wynika z nich, że komitet Partii Republikańskiej oraz komitety "Romney for President" i "Romney Victory" zebrały w sumie we wrześniu 170,5 mln dolarów. W lipcu i sierpniu sztab Republikanina zebrał dla porównania odpowiednio 100 i 112 mln dolarów.

Na konto, z którego finansowana jest kampania kandydata Demokratów Baracka Obamy wpłynęło we wrześniu aż 181 mln dolarów. To rekord, wliczając w to także zwycięską kampanię z roku 2008. 

Ponad 93% pieniędzy zebranych we wrześniu przez Mitt Romneya stanowiły datki poniżej 250 dolarów. W przypadku Obamy odsetek ten wyniósł 98%.

Sztaby wyborcze obu kandydatów większość pieniędzy przeznaczają na reklamy w telewizji. Pod tym względem królują tzw. swing states - stany, w których walka o głosy elektorów nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Więcej tutaj.

comments powered by Disqus