USA - informacje

Rekordowo niskie poparcie Amerykanów

19.07.12 07:57 | USA na co dzień | Waszyngton
Według badań Instytutu Gallupa tylko 16 proc. Amerykanów zadowolonych było w lipcu z działań Kongresu. To i tak więcej niż w lutym br., gdy z działań instytucji zadowolonych było ledwie 10 proc. ankietowanych. Poparcie dla Kongresu utrzymuje się w tym roku na rekordowo niskim poziomie.

Instytut Gallupa bada opinię publiczną w odniesieniu do pracy kongresmenów od 1974 roku. Jeszcze nigdy nie była ona dla polityków tak bardzo nieprzychylna. Z wyjątkiem końcówki lat 70-tych i początku lat 90-tych poparcie zawsze utrzymywało się na poziomie ok. 40 proc. Jeszcze w ubiegłym roku wynosiło ono 24 proc.

Tendencje potwierdzają badania Pew Research Center z końca ubiegłego roku. W przeprowadzonym wówczas badaniu 67 proc. ankietowanych odpowiedziało, iż chciałoby, aby zdecydowano większość obecnych członków Kongresu nie wracała na następną kadencję.

Na stosunkowo wysokim poziomie utrzymują się wciąż notowania prezydenta Baracka Obamy - z jego działań zadowolonych było w tym roku 39 proc. ankietowanych. Obama ubiega się w tegorocznych wyborach o prezydenckich o reelekcję.

Niski poziom poparcia dla poczynań Kongresu tłumaczony jest przez wiekszość ekspertów przede wszystkim niestabliną sytuacją gospodarczą w kraju i na świecie.

comments powered by Disqus