USA - informacje

Rekordowa liczba kontroli amerykańskich firm

Rekordowa liczba kontroli amerykańskich firm

27.12.12 22:44 | Praca w USA
Podczas ostatniego roku fiskalnego należąca do Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego agencja Immigration and Customs Enforcement (ICE) przeprowadziła więcej kontroli przedsiębiorstw w związku z podejrzeniami o zatrudnianie nielegalnych imigrantów niż kiedykolwiek wcześniej.

W trakcie roku fiskalnego 2012 (od 1 października 2011 do 30 września 2012) przeprowadzonych zostało przez ICE ponad 3 tys. audytów firm. Na przedsiebiorców zatrudniających nielegalnych imigrantów nałożone zostały grzywny o łącznej wartości ok. 13 milionów dolarów. Dla porównania jeszcze w 2009 roku łączna suma takich grzywn wyniosła ok. milion dolarów. 238 menedżerów pracujących w dużych kompaniach zostało aresztowanych.

Obecnie pracodawcy zobowiązani są do przekazania pracownikom do wypełnienia i podpisania formularza I-9, w którym pracownik deklaruje, że jest uprawniony do pracy w Stanach. Pracdowca musi jedynie potem sprawdzić, czy jego dokumenty "wyglądają na prawdziwe".

Podczas kontroli przedstawiciele ICE sprawdzają przede wszystkim listy płac, szukając osób, które nie widnieją w innych bazach jakie mają do dyspozycji, takich jak numery Social Security. Kontrole przeprowadzone zostało w firmach różnego rodzaju, w różnych częściach Stanów Zjednoczonych - od przemysłu technicznego, po supermarkety, piekarnie i linie lotnicze. 

comments powered by Disqus