USA - informacje

Reforma imigracyjna jeszcze przed 4 lipca?

12.06.13 20:20 | USA na co dzień
2 tygodnie temu senacka komisja Senate Judiciary Committee wysłała projekt reformy systemu imigracyjnego do Senatu. By reforma mogła wejść w życie, musi zostać przyjęta przez obie izby Kongresu - zarówno Senat, jak i Izbę Reprezentantów. Prezydent Barack Obama i lider Demokratów w Senacie Harry Reid chcą, by stało się to przed świętem 4 lipca.

Projekt reformy amerykańskiego systemu imigracyjnego autorstwa grupy senatorów z Partii Demokratycznej i Republikańskiej znajduje się obecnie w Senacie. Demokratyczny senator Harry Reid uważa, iż nic nie stoi na przeszkodzie przed sfinalizowaniem procesu przyjmowania ustawy przed letnią przerwą Kongresu, która rozpocznie sie niedługo po 4 lipca.

- Chcemy, aby ustawa została przyjęta przez obie izby przed 4 lipca - powiedział Reid w ostatni czwartek. - Wszyscy mieli już dość czasu, by zapoznać się z jej treścią, choćby podczas posiedzeń Senate Judiciary Committee. Każdy członek Kongresu powinien już posiadać zdecydowaną opinię na jej temat. 
 
Wtóruje mu prezydent Barack Obama - gorący zwolennik jak najszybszego przyjęcia ustawy imigracyjnej w obecnym kształcie, który wejście jej w życie określił podczas zeszłorocznej kampanii prezydenckiej "celem nr 1 na rok 2013".
 
- Nie widzę powodu, dla którego Kongres miałby nie zdołać załatwić całej sprawy przed letnią przerwą.
 
Dla Demokratów zakończenie kwestii reformy imigracyjnej już teraz, może być istotniejsze, niż wydaje się na pozór. Według licznych obserwatorów, dla przeciwników reformy imigracyjnej lato mogłoby być okresem intensywnej kampanii przeciw reformie. W podobnych okolicznościach w roku 2007 przepadł projekt reformy imigracyjnej prezydenta George'a Busha. 
 
Tegoroczny projekt reformy imigracyjnej to największy pakiet zmian w amerykańskim systemie imigracyjnym od wielu lat. Umożliwi on m.in. staranie się o amerykańskie obywatelstwo 11 milionom nielegalnych imigrantów na terenie USA oraz ułatwi dostęp do zatrudnienia na terenie USA pracownikom z zagranicy. Więcej szczegołów nt. projektu ustawy - link poniżej.
 
comments powered by Disqus