USA - informacje

Znamy założenia reformy imigracyjnej

16.04.13 19:54 | Wizy do USA
Po miesiącach negocjacji grupa republikańskich i demokratycznych senatorów, tzw. Gang of Eight, osiągnęła porozumienie w sprawie kształtu ustawy reformującej amerykański system imigracyjny. W skrócie - więcej wiz pracowniczych, koniec Loterii Wizowej, ścieżka do obywatelstwa dla nielegalnych imigrantów i szczelniejsze granice.

Grupa senatorów z obu kluczowych amerykańskich partii przez wiele miesięcy pracowała nad projektem ustawy, który mógłby być zaakceptowany zarówno przez większość znajdującego się w rękach Demokratów Senatu, jak i kierowanej przez Republikanów Izby Reprezentantów.

Zielona Karta

Przygotowywna przez senatorów ustawa, jeśli wejdzie w życie, ograniczy liczbę zielonych kart dostępnych dla rodzin amerykańskich obywateli i rezydentów. O zieloną kartę będą mogli się starać jedynie ich małżonkowie i dzieci. Już w 2014 roku zniknie też Loteria Wizowa, która co roku pozwalała obywatelom krajów o niskich wskaźnikach imigracji do USA na udział w losowaniu 55 tys. zielonych kart. Wizy te przeniesione zostaną do nowego programu STEM, który skierowany jest do wykształconych specjalistów z dziedzin technicznych i matematycznych. Krok ten zgodny jest z żądaniami amerykańskich przedsiębiorstw, które od dawna prosiły władze o ułatwienie sprowadzania wykształconych inżynierów z zagranicy. 

Wizy tymczasowe

Najpopularniejszą tymczasową pracowniczą kategorią wizową jest H-1B, która pozwala wykształconym pracownikom z zagranicy na pracę w USA do 6 lat. Liczba tych wiz wzrośnie z 65 tys. do 110 tys., a w zależności od popytu i poziomu bezrobocia może wzrosnąć nawet do 180 tys. By zapewnić podaż niewykwalifikowanych pracowników, utworzona zostanie z kolei nowa kategoria wizowa - W.

Ścieżka do obywatelstwa dla nielegalnych imigrantów

Projekt ustawy imigracyjnej zakłada utworzenie specjalnej kategorii dla nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do USA przed 31 grudnia 2011 - tzw. Registered Provisional Immigration Status (RPI). Pozwoli im to na legalne zamieszkiwanie i pracę w USA. Po 10 latach w statusie RPI imigrant będzie mógł ubiegać się o zieloną kartę, po kolejnych trzech o obywatelstwo. Liczba nielegalnych imigrantów w USA szacowana jest na ponad 11 milionów.

Bezpieczne granice

Po utworzeniu ścieżki do obywatelstwa dla nielegalnych imigrantów w USA, konieczne będzie wzmocnienie ochrony granic, by liczni nieudokumentowani imigranci nie zaczęli gromadzić się w USA od nowa. Departament Bezpieczeństwa Krajowego dostanie na ten cel dodatkowe 3 miliardy dolarów. W przypadku braku sukcesów, utworzona zostanie specjalna komisja, w skład której wejdą eksperci z granicznych stanów.
 
Konferencja prasowa na temat gotowego projektu ustawy miała odbyć się dziś. Została jednak przełożona z powodu wczorajszych wydarzeń w Bostonie (dwie eksplozje podczas maratonu doprowadziły do śmierci trzech osób, raniąc wiele innych. Kilkunzstu rannych znajduje się w stanie krytycznym).
 
W najbliższych tygodniach ustawa powinna trafić do Kongresu, gdzie, aby weszła w życie, będzie musiała być zaaprobowana przez obie izby oraz podpisana przez prezydenta Baracka Obamę.
comments powered by Disqus