USA - informacje

Przychylna wypowiedź Busha na temat imigrantów

13.12.12 10:01 | Wizy do USA
Coraz aktywniej w debatę na temat imigracji w Stanach włącza się George W. Bush. Były prezydent z ramienia Partii Republikańskiej wypowiedział się na temat imigrantów podczas waszyngtońskiego spotkania poświęconego rozwojowi gospodarczemu.

George Bush był 43. prezydentem USA w latach 2000-2008 i ostatnim prezydentem związanym z Partią Republikańską. Od czasu gdy w 2009 roku władzę przejął Demokrata Barack Obama, Republikanie sprzeciwiali się jakimkolwiek reformom systemu imigracyjnego. Opinia partyjnego mainstreamu na temat imigracji powędrowała z centrum do tendencji mocno prawicowych.

Tegoroczny republikański kandydat w wyborach prezydenckich Mitt Romney charakteryzował się konserwatywnymi poglądami w kwestii imigracji, popierając zawziętą walkę z nielegalnymi imigrantami ( w tym tzw. prawa self-deportation polegające na utudnianiu życia nielegalnym imigrantom, tak by sami opuścili USA). Zapowiadał, że zawetuje ustawy przyznające nielegalnym obywatelstwo, jeśli zostanie prezydentem. Takie podejście zapewniło mu poparcie większości białych mężczyzn. Republikanin przegrał jednak zdecydowanie wśród wszystkich dużych amerykańskich mniejszości - Afroamerykanów, amerykańskich Azjatów i Latynosów. Właśnie dlatego coraz częściej pojawiają się w Partii Republikańskiej głosy, by jak najszybciej zmienić podejście do imigracji. W innym przypadku trudno będzie Republikanom utrzymać wciąż mocną polityczną pozycję.

Niedawne słowa Georga Busha widziane są przez komentatorów jako próba ponownego przesunięcia Partii Republikańskiej w stronę centrum.

- Imigranci przybywają do USA wraz ze swoja wiedzą, wykształceniem, umiejętnościami i dobrymi pomysłami. Są niezbędną częścią naszego rynku pacy. Ciężko pracują, by żyć lepiej - powiedział Bush podczas spotkania w George Bush Institute. 

Najbliższa przyszłość, a dokładniej styczeń przyszłego roku, może pokazać, czy słowa Busha będą mieć wpływ na postawę Republikanów w kwestii imigracji.

comments powered by Disqus