USA - informacje

Tysiące protestuje w sprawie reformy imigracyjnej

Tysiące ludzi uczestniczyło w tym tygodniu w pokojowych demonstracjach w stołecznym Waszyngtonie, których celem jest przekonanie amerykańskich władz do jak najszybszego przyjęcia kompleksowej ustawy reformującej amerykański system imigracyjny.

W środę protestujących przywiozło do Waszyngtonu ok. 400 busów. Ich nastrój był wbrew pozorom dość dobry. Prezydent Barack Obama zdążył już zapowiedzieć, że reforma imigracyjna jest jego priorytetem na rok 2013, z kolei grupa ośmiu republikańskich i demokratycznych senatorów, tzw. Gang of Eight, od dłuższego czasu pracuje nad akceptowalnym przez obie wiodące partie rozwiązaniem.

Należący do Gang of Eight senatorowie Chuck Schumer (Demokrata z Nowego Jorku) i Lindsay Graham (Republikanka z Karoliny Północnej) spotkali się na początku kwietnia, by po raz kolejny rozmawiać o projekcie ustawy. Wspólnie doszli do wniosku, że porozumienie międzypartyje jest już niemal osiągnięte, a do dopracowania zostały detale. Spodziewana w najbliższym czasie ustawa reformująca system imigracyjny zawierać będzie następujące zmiany:
  • Zwiększenie liczby zielonych kart wydawanych ze względu na zatrudnienie. Zwiększeniu może także ulec liczba najpopularniejszych pracowniczych wiz tymczasowych H-1B.
  • Zobowiązanie wszystkich pracodawców do korzystania z systemu E-Verify - umożliwiającego sprawdzenie, czy dany zagraniczny pracownik jest w USA legalnie
  • Dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa na granicy z Meksyskiem (działania prewencyjne w celu zmniejszenia napływu nielegalnych imigrantów w przyszłości)
  • Stworzenie drogi do uzyskania obywatelstwa dla 11 milionów nielegalnych imigrantów już przebywających w USA.
Mimo, że część republikańskich kongresmenów popiera projekt reformy, jej zwolennicy wciąż nie mogą być pewni, że uda im się zebrać odpowiednie popracie. Kontrolowana przez Partię Republikańską Izba Reprezentantów wciąż pełna jest konserwatywnych Republikanów, którzy nie chcą słyszeć o możliwość rozdania nielegalnym imigrantom obywatelstw. Według nich takie rozwiązanie nie tylko negatywnie wpłynęłoby na płace najsłabiej zarabiających, ale oznaczałoby też nagradzanie ludzi za czyny niegodne z prawem.
 
Już w najbliższym czasie powinniśmy poznać efekty pracy międzypartyjnej grupy senatorów. NIedługo później nich ustawa powinna trafić do Kongresu.
 
comments powered by Disqus