USA - informacje

Program MAVNI okazją dla szczególnych imigrantów

Program MAVNI okazją dla szczególnych imigrantów

30.10.12 10:05 | Wizy do USA
Końcem września Pentagon zdecydował się na ponowne otwarcie programu rekrutacji legalnie przebywających na terenie USA imigrantów ze znajomością pewnych szczególnych języków i/lub posiadających wykształcenie medyczne.

Program znany jest jako MAVNI - Military Accessions Vital to the National Interest. W jego ramach przyjetych zostanie do amerykańskiej armii ok. 1500 osób rocznie przez 2 lata. Po raz pierwszy uruchomiony zostało w roku 2009, ale już w styczniu 2010 został zawieszony. Zdaniem wojskowych realizowany przez niecały rok program przyniósł przyciągnął do armii wielu znakomicie wykształconych imigrantów, należących w swoich kategoriach do elity.

MAVNI otwarty jest także dla imigrantów przebywających w Stanach na wizach tymczasowych, którzy w typowych okolicznościach nie byli by w stanie zaciągnąć sie do wojska. W większości przypadków rekruci będą mieli możliwość otrzymania amerykańskiego obywatelstwa na koniec podstawowego szkolenia, które potrwa ok. 10 tygodni - tak szybka natutalizacja to jeden z powodów, dla którego program cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

Pentagon szuka m.in. dentystów, chirurgów i psychologów a także osób władających takimi językami jak azerski, khmerski, hausa, igbo, dari (odmiana języka perskiego popularna w Afganistanie), portugalski raz tamil. Na liście 44 języków nie znalazł się hiszpański.

By móc wziąć udział w MAVNI, imigranci muszą mieć na koncie co najmniej 2 lata legalnego zamieszkiwania na terenie USA.

comments powered by Disqus