USA - informacje

Niespodziewane problemy z malarią w USA

04.11.13 21:03 | Turystyka w USA
Choć malaria wciąż nie jest w Stanach Zjednoczonych dużym problemem, warty odnotowania jest wyraźny wzrost liczby jej przypadków w ostatnich latach. Lekarze radzą wszystkim turystom udającym się do krajów afrykańskich skorzystanie z odpowiednich leków prewencyjnych.
W roku 2011 specjaliści doliczyli się 1925 przypadków malarii w Stanach Zjednoczonych - najwięcej od ok. 40 lat i 14% więcej niż w roku poprzednim. 5 chorych zmarło. 
 
Zdecydowana większość z Amerykanów, którzy zachorowali na malarię, przywiozła ją z krajów afrykańskich - około 2/3. W Afryce malaria należy do chorób występujacych powszechnie.
 
Wybierający się do Afryki mogą zdecydowanie zmniejszyć ryzyko zachorowania, biorąc odpowiednie leki przed i w trakcie podróży. Spośród tych, którzy w 2011 roku zachorowali, tylko bardzo niewielki procent przyjmował leki choć przez bardzo krótki czas.
 
Malaria to tropikalna choroba pasożytnicza. Jej różne postacie wywoływane są przez co najmniej jeden z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka z rodzaju Plasmodium. Przenoszą ją między osobami chorymi  i zdrowymi samice komarów z rodzaju Anopheles. Malaria może być śmiertelna, choć przy odpowiedniej kuracji zwykle możliwa jest pełna rekonwalescencja.
comments powered by Disqus