USA - informacje

Powieść o rasowej niegodziwości wygrywa National Book Award

Powieść o rasowej niegodziwości wygrywa National Book Award

16.11.12 19:49 | USA na co dzień
Louise Erdrich uhonorowana została w środę prestiżową nagrodą National Book Award w kategorii "fikcja literacka" za jej ostatnią powieść "The Round House”.

"The Round House" przedstawia historię chłopca imieniem Joe, starającego się poznać prawdę o losach swojej matki, zaatakowanej w rezerwacie indiańskim w Północnej Nevadzie. To m.in. historia o próbach pogodzenia się z brutalnością i bezwzględnością swojej ojczystej kultury.

Pani Erdrich podziękowała za nagrodę zarówno po angielsku, jak i w języku rdzennych mieszkańców Ameryki, honorując w ten sposób indiańskie kobiety za ich odwagę i wytrwałość. Wyjaśniła, że jej książka dotyka problemu rażącej niesprawiedliwości, jaka zachodzi w rezerwatach. Powieść została wydana przez wydawnictwo Harper Collins. Louise Edrich jest już autorką 14 książek, w tym opublikowanej w 1984 r.„Medycyny miłości”.

Nagroda The National Book Award obchodzi w tym roku swoje 63. urodziny. Kwalifikują się do niej książki napisane przez obywateli USA. Zwycięzca otrzymuje 10 000$ i statuetkę. W tym roku grupa kandydatów do tytułu była uznawana za bardzo mocną. Organizację tegorocznej uroczystości zakłócił jednak Huraganndy. Przez burze ucierpiało biuro National Book Fundation. Utrudniona była także komunikacja na miejsce rozdania nagród.

comments powered by Disqus