USA - informacje

Poważne problemy z kontrowersyjnym prawem imigracyjnym

Poważne problemy z kontrowersyjnym prawem imigracyjnym

17.09.12 12:01 | Wizy do USA
Wprowadzane w Alabamie kontrowersyjne prawo imigracyjne umożliwiające policjantom sprawdzanie statusu imigracyjnego "przy okazji" podczas wykonywania rutynowych kontroli i wszelkich innych obowiązków staje się coraz poważniejszym problemem. Komendant policji z Clanton, Republikanin, już zadeklarował, że nie będzie dłużej go stosował.

Komendant z Clanton Brian Stilwell oświadczył, iż prawo, nazywane przez krytyków "pokaż mi swoje papiery", sprawiło, że imigranci boją się zgłaszać przestępstwa na policję i doprowadziło do szeregu wielogodzinnych śledztw w celu ustalania faktów, które dotąd trafiały do nich niemal natychmiast. Stilwellowi zdarzyło się już nawet przepraszać młodę matkę, która po popełnieniu niewielkiego wykroczenia drogowego, została skierowana do służb imigracyjnych.

Popierający wprowadzone w Alabamie prawo wskazują, iż przyczyniło się do spadającego w stanie bezrobocia, dając do zrozumienia, iż odsyłanie nielegalnych imigrantów zwiększa ilość miejsc pracy dostępnych dla amerykańskich obywateli. Nie każdy jednak zgadza się, iż wprowadzenie prawa i spadek bezrobocia są ze sobą związane. Senator z Alabamy Scott Beason dowodzi także, iż prawo ma na celu ochronę dóbr publicznych, zebranych dzięki podatkom obywateli oraz wzmocnienie bezpieczeństwa publicznego.

O ile Stilwell i Beason różnią się co do opinii na temat kontrowersyjnego prawa, obaj zgadzają się, że Georgia, nim wprowadzi podobne, powinna wyciągnać wnioski zarówno z doświadczeń Alabamy jak i Arizony. Sąd Apelacyjny odrzucił niedawno argumenty obrońców praw człowieka, próbujących powstrzymać tę regulację. Może on jednak jeszcze zmienić zdanie.

Przedłużające się śledztwa i brak współpracy imigrantów z policją to nie jedyne problemy, jakie w Alabamie powoduje nowe prawo imigracyjne. Narzekają także farmerzy, którzy nie mogą znaleźć rąk do pracy. Do tej pory na ich farmach pracowało mnóstwo nieudokumentowanych pracowników hiszpańskiego pochodzenia. Na wieść o wprowadzeniu nowego prawa uciekli. Brak pracowników oznacza konieczność rezygnacji z niektórych plantacji, a także uczestniczenie w kosztowych federalnych programach "guest worker". W rezultacie klienci płacą więcej za wyprodukowane w Alabamie towary. Co więcej tylko niektóre hrabstwa stosują się na dziś do nowego prawa imigracyjnego. Rodzi to obawy o ekonomiczny chaos.

Przeciwnicy prawa uważają, iż sytuacja ta tylko podkreśla potrzebę jednolitej, federalnej reformy imigracyjnej, a wszelkie stanowe inicjatywy w tej kwestii doprawadzają jedynie do politycznego i ekonomicznego zamętu.

comments powered by Disqus