USA - informacje

"Pospolite ruszenie" zmierzy się z pytonami

13.01.13 14:26 | Turystyka w USA | Floryda
Setki uzbrojonych mieszkańców Florydy i nie tylko udało się wczoraj w kierunku Parku Narodowego Everglades, by zmierzyć się z plagą groźnych pytonów, zakłócających ekosystem subtropikalnej przyrody parku.

"Python Challenge" - pod takim hasłem odbywa się tegoroczne polowanie na pytony na subtropikalnych mokradłach Everglades. Władze znajdującego się tam parku narodowego otwarcie przyznają, że same nie mogą sobie poradzić z problemem. Na mające potrwać miesiąc polowanie zarejestrowało się w sumie ponad 800 osób.  Większość z nich to ludzie nie posiadający pozwoleń zwyczajowo wymaganych od zmagających się z pytonami. Ledwie 28 z nich to specjaliści, zajmujący się taką działalnością na co dzień.

- Jesteśmy zdania, że każdy może udać się do Everglades i spróbować znaleźć i złapać te stworzenia. Everglades to dość bezpieczne miejsce. Ludzie ciągle wybierają się tam na wycieczki - powiedział Nick Wiley, dyrektor wykonawczy Florida Fish and Wildlife Conservation Comission - organizacji zajmującej się ochroną dzikiej przyrody w stanie Floryda.

- Wielokrotnie opowiadałam mojej rodzinie i przyjaciołom, jak niezwykle pięknym miejscem jest Everglades. Moim zdaniem otwarcie się na problem pytonów może okazać się też sposobem na dokonanie czegoś znacznie większego - przekonanie do potrzeby ochrony miejsc takich jak to reszty społeczeństwa - powiedziała Steffani Burd, jedna z osób, które zarejestrowały się na polowanie, na co dzień zajmująca się statystyką w firmie komputerowej.

Ok. 2,05 tys. pytonów zostało zabitych na Florydzie od roku 2000. Bardzo trudno określić z kolei ile obecnie znajduje się na terenie Everglades. Węże te nie mają tu naturalnych wrogów, jedzą wszystko co wejdzie im w drogę i szybko się rozmnażają. Niektóre z nich dorastają do nawet 6 metrów. Zabija się je najczęściej strzałem w mózg bądź poprzez pozbawienie głowy, choć ta druga metoda spotyka się z protestami obrońców praw zwierząt. Polującym sprzyjać mogą zimne temperatury, które wypłoszą ciepłolubne węże w okolice dróg i grobli. Niewykluczone, że "Python Challenge" w przyszłym roku doczeka się kontynuacji.

comments powered by Disqus