USA - informacje

Słynny obraz trafił do teksańskiego muzeum

08.09.13 19:14 | Turystyka w USA | Teksas
Portret Edwina Bootha, słynnego XIX-wiecznego aktora i brata zabójcy prezydenta Abrahama Lincolna, trafił do zlokalizowanego w Fort Worth w Teksasie Amon Carter Museum of American Art. Placówka zapłaciła za niego ok. 5 milionów dolarów.
Ten niezwykle drogi i rzadko pokazywany obraz powstał w 1890 na zlecenie założonego przez samego Edwina Bootha prywatnego klubu dla aktorów The Players. W rękach tej wciąż istniejącej organizacji był aż do 2002 roku, kiedy to nabył go prywatny kolekcjoner. Teraz, po przejęciu go przez Amon Carter Museum of American Art, oglądać można go w głównej galerii tego teksańskiego muzeum sztuki.
 
Porter Edwarda Bootha (na zdjęciu powyżej) to obraz olejny. Jego autor, John Singer Sargent, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych amerykańskich portrecistów. Przedstawa Brootha w ciemnym trzyczęściowym garniturze, stojącego naprzeciwko komina w korytarzu budynku klubowego The Players.
 
Obraz przyciąga uwagę przede wszystkim z dwóch względów. Po pierwsze - powstał w szczytowym okresie twórczości Sargenta, po drugie - widniejący na nim znany aktor sceny Szekspirowskiej to brat Johna Wilkesa Bootha, który w 1865 roku zamordował prezydenta USA Abrahama Lincolna.
 
- Oglądając ten obraz, czuje się to niezwykłe tło historyczne - powiedział dyrektor muzeum w Fort Worth Andrew J. Walker. Dodał też, że obraz ten jest "najprawdopodobniej najważniejszym obiektem, który wzbogacił kolekcję muzeum w ciagu ostatnich 20 lat".
 
comments powered by Disqus