USA - informacje

Polski minister gospodarki liczy na powtórzenie sukcesu poprzedniego szczytu

Polski minister gospodarki liczy na powtórzenie sukcesu poprzedniego szczytu

20.06.12 14:36
Podczas rozpoczynającego się dziś polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego w Warszawie, na temat wzajemnych relacji ekonomicznych i nie tylko wypowiedział się minister gospodarki i wicepremier Waldemar Pawlak.

Podkreślając wagę szczytu, Pawlak przypomniał podobny, zorganizowany w 2003 roku, po którym eksport z Polski do USA powiększył się trzykrotnie, a import z USA 2,5 raza. Polityk liczy, że tegoroczny szczyt będzie dla obu krajów równie udany.

 - Wiele wiodących firm amerykańskich zainwestowało w Polsce. Zaczęły się też polskie inwestycje w Stanach. Coraz więcej, szczególnie firm rodzinnych, z odwagą rusza za ocean po to, by tam inwestować, tworzyć miejsca pracy i budować relacje handlowe - powiedział Pawlak.

Zastępca sekretarza handlu Johna Brysona, Francisco J. Sanchez, podkreślił, iż Polska jest na chwilę obecną najsilniejszym partnerem handlowym USA w Europie Centralnej. Jego zdaniem Polska radzi sobie lepiej ze skutkami globalnego kryzysu gospodarczego niż inne kraje europejskie.

W szczycie udział biorą przedstawiciele Departamentu Handlu USA i polskiego Ministerstwa Gospodarki i polscy oraz amerykańscy przedsiębiorcy zrzeszeni w Amerykańskiej Izbie Handlowej, Polskiej Radzie Biznesu i szeregu innych organizacji. Prócz relacji handlowych, omawiane są takie kwestie jak przyszłość energetyczna obu krajów, inwestycje i sposoby utrzymania współpracy długoterminowej.

comments powered by Disqus