USA - informacje

Sprawa Polski częścią reformy imigracyjnej?

08.04.13 12:47 | Wizy do USA
Z pozytywną reakcją zarówno polskich, jak i amerykańskich obserwatorów spotkało się wystąpienie senatora Charlesa Schumersa, który ogłosił, iż w projekcie reformy imigracyjnej, nad którym pracuje, chciałby uwzględnić tzw. JOLT Act, który mógłby doprowadzić do włączenia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego (VWP).

Schumers należy do grupy ośmiu senatorów z obu kluczowych amerykańskich partii, którzy pracują nad projektem ustawy mającej na celu reformę amerykańskiego systemu imigracyjnego. Ustawa ma m.in. ułatwić amerykańskim pracodawcom sprowadzanie pracowników z zagranicy, dać szansę legalnego pobytu 11 milionom nieudokumentowanych imigrantów żyjącym w USA oraz wzmocnić ochronę granic.

Do tej pory o zmianach w VWP, który pozwala obywatelom krajów do niego należących na podróżowanie do USA w celach turystycznych i biznesowych do 3 miesięcy bez wizy, mówiło się jako o odrębnym projekcie. Schumers oświadczył jednak kilka dni temu, że mogą one znaleźć się w reformie imigracyjnej jako JOLT Act.
 
Według Schumersa JOLT Act:
  • da sekretarzowi bezpieczeństwa krajowego prawo do włączania do VWP dodatkowych krajów bez względu na generalne wymogi uczestnictwa w nim.
  • złagodzi kryteria dotyczące odsetka odmów wizowych krajom, których obywatele nie łamią prawa wizowego, pozostając w USA po wygaśnieciu wizy. 
  • maksymalny odsetek obywateli pozostających w Stanach po wygaśnieciu wizy ustanowiony zostanie na poziomie 3%. Polska najprawdopodobniej zmieści się w tym limicie. 
Zapowiedzi Schumersa zostały pozytywnie odebrane przez m.in. Kongres Polonii Amerykańskiej. Prezes Kongresu Franciszek Spula przyznał, że reforma imigracyjna w takiej postaci to nie tylko szansa na naprawienie amerykańskiego systemu imigracyjnego, ale także wzmocnienie więzi USA z jednym ze swoich najwierniejszych europejskich sprzymierzeńców, który w tym momencie pozostaje jednym z niewielu europejskich krajów poza VWP.
comments powered by Disqus