
Polska dołączy do Visa Waiver Program?
Prócz szeregu ułatwień, które pozwolą skorzystać z VWP krajom takim jak Polska, które do tej pory z powodu niespełniania kryteriów nie mogły tego zrobić, proponowana przez Mikulski i Kirka ustawa ma za zadanie usprawnić zbieranie danych na temat corocznej liczby turystów korzystających z programu, by móc lepiej wysiągać z niego wnioski i wzmacniać system imigracyjny.
- Reforma programu Visa Waiver przyczyni sie do powstania nowych miejsc pracy. Wzmacnia ona nasze związki z sojusznikami, ma udział w bezpieczeństwie narodowym. Dzięki niej miliony ludzi będzie mogło tu przyjechać i wydac pieniądze - powiedziała Barbara Mikulski.
- Babcia z Gdańska nie powinna być zmuszana do starania się o wizę, by odwiedzić swoje wnuki w Baltimore. Przez wiele lat walczyłam o rozszerzenie VWP, by mógł on z jednej strony chronić nasze granice, a z drugiej umożliwiać przyjazd do USA osobom odwiedzajacym swoich bliskich, załatwiajacych sprawy biznesowe czy po prostu zwiedzajacych nasz piękny kraj.
- Bardzo cieszy mnie udział w przedsięwzięciu, które pozwoli Polsce dołączyć do krajów korzystających z VWP - powiedział z kolei senator Kirk.
- Polska to ważny sojusznik Stanów Zjednoczonych, który pełni kluczową rolę w operacjach NATO w Europie i na Bliskim Wschodzie. Nadszedł czas, by podkreślić nasze przywiązanie do Polski i umożliwić jej obywatelom podróżowanie do USA bez wiz - udogodnienie, z którego od wielu już lat korzysta większość naszych demokratycznych sojuszników - dodał.
Visa Waiver Program pozwala obywatelom krajów uczestniczących na podróżowanie do USA bez wizy na okres maksymalnie 3 miesięcy w celach turystycznych lub biznesowych. Uprawnienia korzystającego są więc podobne do wiz B-1/B-2, choć dozwolony okres pobytu jest krótszy i nie istnieje możliwość jego przedłużenia. W ostatnich latach Polska nie brała udziału w programie z uwagi na niespełnianie kryteriów, takich jak m.in. odpowiednio niskie wskażniki osób, którym odmawia się wydania wizy bądź osób łamiących prawo imigracyjne.