USA - informacje

Wyższe podatki dla bogatych, niższe dla klasy średniej?

Wyższe podatki dla bogatych, niższe dla klasy średniej?

11.11.12 05:50 | USA na co dzień
W swojej cotygodniowej sobotniej przemowie do narodu Barack Obama mówił tym razem o planowanych zmianach w systemie podatkowym. Prezydent przyznał, że najprawdopodobniej dojdzie do podwyższenia stawek podatkowych dla najbogatszych obywateli, co jest niezbędne w warunkach wciąż odradzającej się gospodarki.

W krótkim wystąpieniu (wideo poniżej) Obama podsumował zakończoną w tym tygodniu kampanię prezydencką i pomyślne dla niego wyniki wyborów. Według prezydenta najważniejsze z punktu widzenia szybkich i sprawnych reform które chce przeprowadzić podczas drugiej kadencji jest poszukiwanie kompromisu. Już w najbliższym tygodniu Obama spotka się z przedstawicelami Partii Republikańskiej, z którymi rozmawiać będzie m.in. o zmianach w podatkach.

Obama przyznał, że jest przeciwnikiem obniżek podatków dla najbogatszych obywateli - rodzin, których roczny dochód przekracza 250 tys. dolarów. Wręcz przeciwnie - tak jak przed laty w warunkach kryzysu - powinni oni zapłacić więcej. Według Obamy to jedyny sposób, by możliwa stała się zarówno walka z deficytem, jak i wystarczające inwestycje w edukacje, by Amerykanie sprostali wymaganiom ewoluującego rynku pracy. Co do klasy średniej, Obama poszukiwałby metod permanentnego przedłużenia obowiązujących tymczasowo podatkowych ulg.

Spiker Izby Reprezentaów, Republikanin John Boehner nie popiera podnoszenia podatków, uważa, iż Kongres skupić się powinien natomiast na eliminowaniu podatkowych luk. Równocześnie myśli jednak, że możliwy jest kompromis pomiędzy partiami, który doprowadzi do wybrania jednego zadowalającego oba ugrupowania rozwiązania.

comments powered by Disqus