USA - informacje

Podwójne święto już w poniedziałek

16.01.13 14:03 | USA na co dzień
Już w najbliższy poniedziałek, 21 stycznia, czeka nas Inauguration Day - uroczystość zaprzysiężenia na drugą kadencję prezydenta Baracka Obamy. Równocześnie w trzeci poniedziałek stycznia obchodzony jest Dzień Martina Luthera Kinga, znanego z walki o prawa człowieka i uprawnienie. Prezydent Obama postanowił uhonorować niezapomnianego aktywistę w niezwykły sposób.

Jak poinformowały w ostatnich dniach amerykańskie media, podczas uroczystości zaprzysiężenia Barack Obama (na zdjęciu z żoną Michelle) trzymać będzie rękę nie na jednej, ale aż na dwóch egzemplarzach Biblii - należących do Abrahama Lincolna i Martina Luthera Kinga.

Wybór tych dwóch postaci ma głębokie symboliczne znaczenie. Jeden z najsłynniejszych amerykańskich prezydentów Abraham Lincoln doprowadził do zniesienia w USA niewolnictwa, Martin Luther King z kolei poświęcił swe życie walce o równouprawnienie wszytkich ludzi, do tych szczytnych celów dążąc bez rozlewu krwi. Teraz, już po raz drugi z rzędu, Barack Obama - pierwszy czarnoskóry prezydent USA, przejdzie ceremonię zaprzysiężenia. Obama przysięgał na Biblię Lincolna także podczas swojej pierwszej ceremonii.

O ile składanie przysięgi na Biblię nie jest wymagane - przeciwnie - amerykańska konstytucja zakazuje brania pod uwagę przekonań religijnych podczas procesu wyłaniania władz, zwyczaj ten praktykowany jest, z nielicznymi wyjątkami, od samego początku amerykańskiej państwowości. Przysięgę na Biblię składał w 1789 pierwszy prezydent  USA Jerzy Waszyngton.

Zapoznaj się z artykułem przedstawiającym wszystkie święta państwowe w Stanach

comments powered by Disqus