USA - informacje

Plemię z Arizony żąda zwrotu religijnych artefaktów

03.04.13 19:13 | Turystyka w USA | Arizona
Zamieszkujące północno-wschodnie rejony Arizony indiańskie plemię Hopi wezwało paryski dom aukcyjny Neret-Minet Tessier & Sarrou do odwołania aukcji kilkudziesięciu przedmiotów o kluczowym znaczeniu w religii plemienia. Chcą także, by ponownie znalazły się one w ich rękach.

Przedmiotem kontrowersji są znajdujące się w posiadaniu francuskiego domu aukcyjnego Neret-Minet Tessier & Sarrou maski kachina (bądź katsina). Zostaną zlicytowane już 12 kwietnia, a ceny za które sprzedane zostaną najcenniejsze z nich szacowane są w dziesiątkach tysięcy dolarów. Dla plemienia Hopi maski te są jednak niezwykle ważnym elementem wierzeń - to żywe istoty, które pomagają im osiągnąć świat niematerialny i spotkać się ze swoimi przodkami. Dyrektor plemiennego biura zajmującego się ochroną tradycyjnej kultury Hopi Leigh Kuwanwisiwma uważa, iż nie posiadają one komercyjnej wartości i powinny zostać natychmiast zwrócone plemieniu.

- Wiele z tych przedmiotów zostało pozyskane w bardzo podejrzanych okolicznościach. Wiele lat temu liczne muzea ostro rywalizowały o unikatowe dla indiańskich plemion przedmioty. My także padliśmy ofiarą tej rywalizacji.
 
Większość z w sumie ok. 70 masek kachina pochodzi z końca XIX i początku XX wieku. Hopi utracili je w latach 30-tych i 40-tych XX wieku. W tym czasie w północnej Arizonie przebywał obywatel Francji, który łączony jest z utratą masek. 
 
Hopi mają nadzieję odzyskać maski. Plemię powołuje się m.in. na uchwaloną przez ONZ i sygnowaną przez Francję Deklarację Praw Ludów Tubylczych, zapewniajacą rdzennym ludom prawo do przedmiotów związanych z ich tradycyjnymi wierzeniami. Hopi zapewniają, że nie zamierzają brać udziału w aukcji, jeśli nie uda się uzyskać ich w inny sposób. Ich religijne artefakty nie mogą bowiem zostać przeliczone na pieniądze.
 
Hopi to Indianie z grupy Pueblo. Zamieszkują północno-wschodnia Arizonę, a ich populacja szacowana jest na nieco ponad 10 tys. Należące do nich ziemie składające się na Hopi Indian Reservation uznwane są za jeden z najpiękniejszych, niepoznanych w pełni skrawków amerykańskiej ziemi. Hopi coraz mocniej otwierają się na turystykę. Na ich ziemi powstał m.in. hotel, restauracja i kilka innych elementów turystycznej infrastuktury. Więcej dowiedzieć można się na stronie Hopi Cultural Center pod adresem hopiculturalcenter.com.
 
comments powered by Disqus