USA - informacje

Plan kompleksowej reformy imigracyjnej

15.11.12 10:41 | Wizy do USA
Wnikliwi obserwatorzy zauważają już pierwsze pozytywne efekty wyborczego zwycięstwa Baracka Obamy i Partii Demokratycznej w kwestii naprawy amerykańskiego systemu imigracyjnego.

Senator Charles Schumer wypowiedział się na ten temat na łamach NBC Meet The Press. Nowojorski Demokrata uważa, że pomyślny dla jego partii wyborczy rezultat to świetna okazja do przeforsowania kompleksowej reformy systemu imigracyjnego. Wraz z republikańskim senatorem Lindseyem Grahamem rozpoczął już przygotowania. Politycy współpracują nad międzypartyjnym modelem reformy. Będzie on oparty na propozycjach, które znajdowały poparcie obu partii w ciągu ostatniej dekady.

Nowe przepisy mają składać się na 4 główne postulaty:

  • Wzmocnienie kontroli granicznej, której celem jest ograniczenie napływu nielegalnych imigrantów do USA.
  • Bardziej surowe kary dla pracodawców zatrudniających nielegalnych imigrantów. Obowiązkiem stanie się także korzystanie z systemu pozwalającego pracodawcom sprawdzić status imigracyjny pracowników (wciąż trwają pracę nad udoskonaleniem systemu E-Verify).
  • Specjalne programy i polityka wizowa, która pozwolą amerykańskim przedsiębiorstwom na szybkie sprowadzanie potrzebnych im pracowników.
  • Zezwolenie na stały pobyt i legalną pracę 11 mln nielegalnym imigrantom, którzy już przebywają w kraju. Będą oni zmuszeni przejść test kontroli tożsamości, dodatkowo uczyć się języka i opłacić podatki.

Możliwe, że nowa reforma imigracyjna zaproponowana zostanie izbom Kongresu już w pierwszej połowie przyszłego roku.

comments powered by Disqus