USA - informacje

"Plan B" Johna Boehnera odrzucony

21.12.12 12:29 | USA na co dzień
Impas w sprawie "fiskalnego klifu" nabrał w ostatnią noc nowego wymiaru. Autor "Planu B" Spiker Izby Reprezentantów John Boehner nie zdołał zdobyć poparcia nawet partyjnych kolegów-Republikanów, by jego ustawa mogła być przegłosowana przez Izbę Reprezentantów. W tej sytuacji raczej nie ma już co liczyć na rozwiązanie problemu przed świętami.

Boehner liczył na przegłosowanie przez zdominowaną przez Republikanów Izbę Reprezentantów jego propozycji zapobieżenia skutkom klifu fiskalnego - Planu B, który zatrzymałby większość podwyżek podatków jakie wejdą w życiu w 2013 roku w wyniku wygaśnięcia szeregu uchwalonych w ciągu kilku ostatnich lat ulg.

Fiskalny klif to zespół regulacji, które doprowadzą do znacznego zmniejszenia wydatków rządowych oraz wzrostu podatków w wyniku wygaśnięcia wcześniejszych ulg podatkowych  z czasów kryzysu. Wszystkie te regulacje doprowadzą do zmniejszenia deficytu, równocześnie jednak mogą ponownie pogrążyć amerykańską gospodarkę w kryzysie.

Na odrzuceniu podczas specjalnego spotkania propozycji Boehnera zaważyli Republikanie z kręgu Tea Party, którzy nie mogli zaakceptować tego, iż Plan B, zatrzymując tylko część podwyżek, oznaczał mimo wszystko podwyżkę podatków dla większości grup, w tym dla najbogatszych.

Administracja prezydenta Obamy, który liczy na przyjęcie ustawy blokującej wzrost podatków przede wszystkim dla najbiedniejszych chce jak najszybciej rozwiązać kwestię klifu fikalnego. W osobie Boehnera straciła jednak Republikanina najbardziej skłonnego do negocjacji. Kością niezgody między Białym Domem a Republikanami jest opodatkowanie najbogatszych. Biały Dom uważa, iż ich podatki powinny być stosunkowo wysokie, Republikanie sprzeciwiają się podwyżkom wskazując na ekonomiczną rację niskich podatków dla bogatych. Obama chce, by podatki wzrosły dla zarabiających więcej niż 400 tys. dolarów rocznie, Republikanie - tylko dla tych zarabiających więcej niż milion. Do tego Obama gotowy jest obniżyć wydatki o 800 milionów dolarów - Republikanie chcą obniżek wydatków państwowych aż o 1,2 biliona dolarów.

comments powered by Disqus