USA - informacje

Pierwsze wyniki wyborów prezydenckich

07.11.12 03:00 | USA na co dzień
O 19:00 we wtorek czasu lokalnego zakończyło się głosowanie w większości stanów. Mitt Romney wydaje się być jak na razie zwycięzcą głosowania powszechnego (jak na razie 52-47%), ale to Barack Obama ma przewagę wśród elektorów. Ważą się losy kilku kluczowych stanów, w tym Ohio.

Obama niemal na pewno zwycięży w takich stanach jak rodzinny Illinois, Connecticut, Vermont, Rhode Island, Delaware, Maine, Maryland oraz w stołecznym Dystrykcie Kolumbia. To on wygra najprawdopodbniej także w rodzinnym stanie Mitta Romneya Massachusetts. Romney z kolei wygrywa według wstępnych sondaży powyborczych w Oklahomie, Alabamie, Georgii, Kentucky, Zachodniej Wirginii oraz Indianie, gdzie Obama zwyciężył w roku 2008.

Trwa bardzo wyrównana walka o swing states - stany, które mogą zaważyć na ostatecznym zwycięstwie jednego z głównych faworytów. Jak na razie obaj idą "łeb w łeb" w Ohio, Florydzie oraz Wirginii. Romney zdaniem większości ekspertów musi wygrać w dwóch ostatnich, by myśleć o zwycięstwie. Równocześnie żaden Republikanin nie objął Białego Domu bez wygranej w Ohio.

Najnowsze informacje przewidują wygraną Romneya w Tennessee. 

Wielu obserwatorów przewiduje, że możliwa jest powtórka sytuacji z roku 2000, gdy George W. Bush wygrał wybory dzięki większej liczbie elektorów, mimo, iż zagłosowało na niego ogółem mniej ludzi niż na rywala z Partii Demokratycznej Ala Gore'a.

comments powered by Disqus