USA - informacje

Pierwsza debata Romney-Obama za nami!

04.10.12 07:25
W środę wieczorem w auli University of Colorado odbyła się pierwsza z trzech debat prezydenckich przed listopadowymi wyborami, które wyłonią gospodarza Białego Domu na następne 4 lata. Zdaniem większości ekspertów zwycięzcą starcia jest Mitt Romney, lecz zabrakło jednocześnie przełomowych momentów, które mogłyby w znaczącym stopniu zmienić sondażowe tendencje.

Wśród tematów wczorajszej debaty między Romneyem a Obamą pojawiały się m.in. polityka wewnętrzna, szczególnie kwestie gospodarcze, rola rządu federalnego oraz ogólne podejście do sprawowania władzy.

Obu kandydatom wydawało się zależeć, by nie zostać posądzonym o bycie politycznym agresorem dążącym do zwycięstwa za wszelką cenę, dlatego debata przebiegała raczej w spokojnej atmosferze, jednakże kilka razy Mitt Romney udowodnił zdecydowanie i w trakcie całej debaty pozostawał bardziej aktywny.

Romney zarzucił Obamię nieudolność w walce z bezrobociem. Zauważył, iż kryzys ekonomiczny sprzed kilku lat wciąż utrudnia życie milionom Amerykanów; na wysokim poziomie utrzymują się ceny żywności, paliw czy usług medycznych. Obama skrytykował z kolei zamierzenia Romneya obcięcia wydatków na edukację, Medicare i Madicaid. Romney swoje spostrzeżenia na temat gospodarki podpierał swoim własnym wieloletnim doświadczeniem na polu biznesu co zdaniem ekspertów bardzo pomogło mu brzmieć wiarygodnie. 

Obaj politycy byli dobrze przygotowani merytorycznie i swoje argumenty wspierali licznymi szczegółami, podając statystyki i kluczowe fakty.

Wielu obserwatorów, w tym Republikanów, zaskoczyło, iż prezydent Obama ani razu nie odniósł się do słynnej już wypowiedzi Romneya o 47% Amerykanach-ofiarach losu.

Wczorajszą debatę prezydencką poprowadził dziennikaz stacji PBS Jim Lehrer. Kolejna debata między Mittem Romneyem a Barackiem Obamą odbędzie się 16 października w Hempstead w stanie Nowy Jork, a jej gospodynią będzie Candy Crowley ze stacji CNN.

comments powered by Disqus