USA - informacje

Pięć nowych Pomników Narodowych USA

26.03.13 12:54 | Turystyka w USA | Nowy Meksyk
Wczorajszą decyzją prezydenta USA powołanych zostało pięć nowych Narodowych Pomników USA - wśród nich miejsca istotne historycznie i przyrodnicze, w tym jedno, o którego uznanie mocno zabiegał wiceprezydent USA Joe Biden.

Prezydent Obama wykorzystał majacą już ponad 100 lat ustawę Antiquities Act, dającą mu prawo do nadania specjalnych praw wybranej części należącej do rządu federalnego ziemi publicznej. Tym razem utworzonych zostało pięć Narodowych Pomników USA w pięciu różnych stanach:

  • Narodowy Pomnnik Rio Grande del Norte w Nowym Meksyku
  • Narodowy Pomnik First State w Delaware
  • Narodowy Pomnik Harriet Tubman Underground Railroad w Maryland
  • Narodowy Pomnik Charles Young Buffalo Soldies w Ohio
  • Narodowy Pomnik San Juan Islands w Waszyngtonie
Rio Grande del Norte jest największych z nowych Narodowych Pomników, obejmuje obszar 240 tys. akrów. Będzie chronić lokalną dziką przyrodę, cenioną przez myśliwych, wędkarzy, licznych turystów, lokalna społeczność latynoską i plemiona indiańskie. Narodowy Pomnik First State w Delaware, obejmujący 1100 akrów, jest pierwszych krokiem ku utworzeniu w tym stanie parku narodowego - Delaware pozostaje jedynym stanem, który takiego nie posiada. Projekt ten wspiera wiceprezydent USA, były senator z Delaware, Joe Biden. San Juan Islands w Waszyngtonie obejmuje część amerykańskich wysp archipelgu San Juan, który USA dzielą z Kanadą. Rejon ma dużą wartość turystyczną, posiada kurort i jest bardzo popularny wśród kajakarzy morskich. Narodowy Pomnik powołany w Maryland upamiętnia Harriet Tubman, afroamerykankę walczącą w XIX wieku o zniesienie niewolnictwa, której odwaga pozwoliła uciec przed niewolnictwem ponad 300 ludziom. Pomnik z Ohio poświęcony jest z kolei Charles'owi Young'owi - pierwszemu czarnoskóremu pułkownikowi, który pozostawał najwyższym rangą czarnym żołnierzem aż do śmierci w roku 1922. 
 
 
comments powered by Disqus