USA - informacje

Park Narodowy Joshua Tree ofiarą wandali

14.04.13 19:44 | Turystyka w USA | Kalifornia
Przypadki wandalizmu, w większości odnajdywane w najróżniejszych miejscach graffiti, stały się przyczyną tymczasowego zamknięcia większości najpopularniejszych ścieżek turystycznych w kalifornijskim Parku Narodowym Joshua Tree. Władze parku za skalę zjawiska winią m.in. portale społecznościowe.

Pracownicy Parku Narodowego Joshua Tree tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni poinformowali o odnalezieniu graffiti w 17 różnych miejscach, w tym w okolicach słynnych formacji skalnych Rattlesnake Canyon, obszarze należącym historycznie do miejscowych plemion indiańskich. Napisy pojawiły się też wokół słynnego sztucznego zbiornika wodnego Barker Dem, znajdującego się w Narodowym Rejestrze Miejsc Historycznych.

Graffiti pojawiały się sporadycznie od dłuższego czasu, ale ostatnio rozmiary zjawiska gwałtownie się powiększyły. Jako przyczynę przedstawiciele parku wskazują zdjęcia aktów wandalizmu z Joshua Tree opublikowane przez sprawców na portalach takich jak Facebook.
 
- Pracowałem w sześciu parkach narodowych, w sumie ponad 20 lat, ale jeszcze nigdy nie spotkałem się z wandalizmem na taką skalę - powiedział strażnik Pal Pilcher.
 
Jednym z powodów, dla których park Joshua Tree cieszy się dużą popularnością jest izolacja, jaką zapewnia od codziennego zgiełku pobliskich metropolii. Dla odwiedzających park graffiti jest więc niezwykle poważnym zakłóceniem wolnej dotąd od wpływu nowoczesności przyrody parku. Władze parku informują, iż każdemu przyłapanemu na akcie wandalizmu grozi pół roku więzienia i kilka tysięcy dolarów grzywny, a w przypadku niektórych miejsc kary mogą być jeszcze surowsze.
 
Park Narodowy Joshua Tree odwiedzany jest corocznie przez ok. 1,4 mln ludzi. Znajduje się w południowej części stanu Kalifornia. Usytuowany jest na terenie dwóch pustyń. Oferuje setki miejsc kempingowych i dobre warunki do wspinaczki. Nazwa pochodzi od charakterystycznych roślin zwanych potocznie drzewami Jozuego, powszechnie występujących na terenie parku.
 
comments powered by Disqus