USA - informacje

Osiągnięcia olimpijczyka okazały się niewystarczające

Osiągnięcia olimpijczyka okazały się niewystarczające

23.11.12 17:32 | Wizy do USA | Nowy Jork
Podjęta w ubiegłym tygodniu przez federalnego sędziego z dystryktu Nowego Jorku decyzja przyczyniła się do dyskusji na temat tego, co powinno się rozumieć przez "extraordinary ability". Jakie umiejętności i osiągnięcia są wystarczająco "niezwykłe", by za takie uznał je amerykański sąd?

Przyjęta w 1990 ustawa imigracyjna umożliwia otrzymanie wizy pracowniczej na podstawie "niezwykłych umiejętności" (ang. extraordinary ability) na polu nauk, sztuki, edukacji, biznesu lub sportu (tzw. wiza O-1). Sędzia federalny dystryktu nowojorskiego Paul A. Engelmeyer uznał jednak, iż osiągnięcia irańskiego tenisisty stołowego Afshina Norooziego nie są wystarczająco "niezwykłe".

Noroozi ma 27 lat i jest pierwszym Irańczykiem, który jako tenista stołowy wystąpił na Olimpiadzie. Na Igrzyskach w 2008 roku zajął 65. miejsce. Plasował się na 248. miejscu rankingu światowego. Sędzia uznał jednak, iż jest to zbyt mało, by uznać go za jednego z nielicznych, którym udało się osiągnąć szczyt w danej dziedzinie.

Wśród zarzucanych Norooziemu braków sędzia wymienił m.in.:

  • brak wystarczającego uzasadnienia, iż należy do czołowych tenistów stołowych w Iranie
  • jego osiągnięcia nie były odnotowane w wiodących publikacjach tematycznych
  • nie uwodnił, że jego obecność w Stanach będzie korzystna dla kraju

- Przyznanie wizy Norooziemu oznaczałoby, iż automatycznie należałoby ją przyznać każdemu tenisiście stołowemu, który w rankingu plasuje się wyżej niż on, a także sportowcom innych dziedzin z miejsc 248 wzwyż - dodał w uzasadnieniu sędzia Engelmeyer.

Wiza O przyznawana jest na 3 lata. Po upłynięciu tego okresu może być przedłużana co 12 miesięcy za zgodą władz imigracyjnych.

comments powered by Disqus