USA - informacje

Organizacje pro-imigranckie krytykują administrację Obamy

Organizacje pro-imigranckie krytykują administrację Obamy

14.01.13 13:52 | Wizy do USA
W sierpniu 2011 roku administracja prezydenta Baracka Obamy wydała specjalne rozporządzenia (prosecutorial discretion policy), których celem było skoncentrowanie wysiłków na ściganiu tych nielegalnych imigrantów, którzy mają na koncie przestępstwa, a odstąpienie od niepokojenia przestrzegających prawa. Półtora roku od tego wydarzenia zrzeszająca organizacje pro-imigranckie New York Immigration Coalition krytykuje rząd za nieefektywną realizację tych przepisów.

New York Immigration Coalition (NYIC) przedstawiła szczegółowy raport, w którym udowadnia, że przepisy prosecutorial discretion policy miały bardzo niewielki wpływ na poczynania imigracyjnych urzędników i funkcjonariuszy zarówno w stanie Nowy Jork, jak i w całych Stanach Zjednoczonych.

Mimo że administracja prezydenta Obamy rzeczywiście nakazała Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) zamknięcie spraw nieudokumentowanych imigrantów, którzy spełniają warunki discretion policy (nie byli karani za jakiekolwiek przestępstwa), tego typu decyzje podejmowane były bardzo rzadko. Istniała możliwość ubiegania się o tego typu uglę poprzez prawnika, ale większość nielegalnych imigrantów w toku postępowania deportacyjnego zwykle nie może sobie pozwolić na skorzystanie z kosztownych usług prawniczych.

NYIC zwraca też uwagę na to, że bardzo często imigracyjne władze podejmowały zupełnie inne decyzje w bardzo podobnych do siebie sprawach. Niektórzy byli w stanie skorzystać z ulg dla nielegalnych imigrantów nie będących w konflikcie z prawem, inni nie i zwykle trudno było określić, na jakiej podstawie podjęta została decyzja. W sumie tylko kilka procent z setek tysięcy imigrantów było w stanie skorzystać z ulgowych przepisów.

comments powered by Disqus